Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

alternarioza, ochrona, zaraza ziemniaka, ziemniak

Alternariozę ziemniaka w drugiej połowie wegetacji zwalczy Propulse 250 SE

Bieżący sezon wegetacyjny dostarcza plantacjom ziemniaka licznych stresów. Warto pamiętać, że zestresowane rośliny są bardziej podatne na alternariozę ziemniaka. Choroba ta intensywnie atakuje asymilujące liście. Takie porażenie może prowadzić do straty blisko połowy plonu bulw.

Alternarioza ziemniaka - Bayer

Objawy alternariozy ziemniaka wywołane przez grzyb Alternaria solani (sucha plamistość liści) – wyraźne, brązowe plamy o wielkości 5-20 mm z koncentrycznymi pierścieniami.


Alternarioza ziemniaka jest powodowana przez dwa gatunki grzybów. Rozwój każdego z nich odbywa się bardzo dynamicznie i trwa dość krótko. Przyjmuje się, że na plantacji zajmowanej przez późniejsze odmiany ziemniaka grzyb Alternaria alternata może w sezonie wegetacyjnym przeprowadzić swój cykl rozwojowy do trzynastu razy, natomiast grzyb Alternaria solani może przejść go do dziewięciu razy. Z tego powodu nie można zakładać, że jednorazowy zabieg fungicydowy wyeliminuje alternariozę na resztę sezonu wegetacyjnego. Przyczyną kolejnych fal porażenia często są zarodniki produkowane nawet na dość oddalonych plantacjach, które łatwo przenosi wiatr.

Jak odróżnić zarazę ziemniaka od alternariozy?

Należy zerwać liść z plamą infekcyjną i umieścić go w zwilżonym woreczku foliowym czy słoiku. Jeżeli po 24 godzinach na obrzeżach plam pojawi się biały nalot z trzonkami konidialnymi, to znaczy, że mamy do czynienia z zarazą ziemniaka.

Skuteczny sposób na alternariozę ziemniaka - Propulse 250 SE

Pierwsze objawy porażenia roślin ziemniaka alternariozą można obserwować już w czerwcu. Jednak w tym okresie zagrożenie dla wysokości plonu jest niewielkie. Dużo poważniejsze w skutkach są ataki następujące w okresie intensywnego wiązania bulw, czyli od zakończenia kwitnienia aż do końca wegetacji. Za wcześniejsze porażenia zwykle odpowiedzialny jest grzyb Alternaria alternata, który wywołuje brunatną plamistość liści – drobne (2-5 mm), brązowe plamy. Grzyb Alternaria solani atakuje nieco później i objawia się zdecydowanie większymi (5-20 mm), suchymi, strefowanymi plamami z żółtą obwódką, które najpierw  pojawiają się na najstarszych liściach – sucha plamistość liści. Objawy są widoczne w ciągu 5-7 dni od zakażenia.


Oba wspomniane grzyby mogą występować przemiennie, co utrudnia prowadzenie skutecznej ochrony. Ten problem rozwiązuje użycie fungicydu Propulse 250 SE, którego jesteśmy producentem. Skład Propulse 250 SE jest unikalny wśród rozwiązań zalecanych w ziemniaku. Są tu dwie substancje czynne – protiokonazol i fluopyram – należące do różnych grup chemicznych. Zarówno badania rejestrowe, jak i niezależnej organizacji naukowców Euroblight, potwierdzają wiodącą skuteczność tego fungicydu w zwalczaniu obu sprawców alternariozy ziemniaka, w tym także patotypów uodpornionych już na inne środki.

Warto wiedzieć!

Grzyby z rodzaju Alternaria skutecznie wykorzystują zmienne warunki pogodowe. Potrzebują temperatury powyżej 22ºC i wilgotnej powierzchni liścia. 

Porażeniu alternariozą zwykle sprzyja stres wywołany suszą lub wysoką temperaturą i wynikającymi z tego trudnościami w pobieraniu składników pokarmowych. Do skutecznej infekcji oba grzyby potrzebują temperatury powyżej 22ºC i wilgotnej powierzchni liścia. Stres roślin sprzyjający alternariozie pogłębia się przy częstych, obfitych opadach deszczu lub regularnym nawadnianiu. W odróżnieniu od innych patogenów, grzyby z rodzaju Alternaria skutecznie wykorzystują zmienne warunki "sucho – mokro".

Przy takim nasileniu suszy, jak w tym roku, alternarioza może szczególnie silnie porażać rośliny. Ich fizjologiczne osłabienie prowokuje zmiany dynamiki rozwoju i przyspiesza następowanie kolejnych faz rozwojowych, co sprzyja zdrobnieniu bulw.


Alternarioza ziemniaka - Bayer

Alternariozę ziemniaka mogą powodować dwa gatunki grzyba. Ich szkodliwość to ryzyko utraty 20-50% plonu bulw.


Jaka dawka fungicydu na alternariozę i inne choroby ziemniaka?

Skuteczne zwalczanie chorób ziemniaka polega nie tylko na przemiennym stosowaniu fungicydów na plantacji ziemniaka, ale także odpowiednim wykorzystaniu działania substancji czynnych. Propulse 250 SE jest fungicydem o działaniu systemicznym, toteż przemieszczania się w roślinie do nowych przyrostów. W sezonie wegetacyjnym na danej plantacji ziemniaka można go użyć trzykrotnie w odstępach minimum 10 dni. Zalecana dawka każdorazowo wynosi 0,5 l/ha. 

Polecane produkty