Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

herbicydy, środki ochrony roślin, uprawa, uprawa warzywna, ziemniak, ochrona, chwasty, warunki pogodowe

Bandur 600 SC - nie tylko w ziemniaku

Bandur 600 SC to herbicyd doglebowy stosowany do odchwaszczania ziemniaka, upraw warzyw, strączkowych oraz ziół. Warto zauważyć, że niedawno etykieta rejestracyjna tego produktu została rozszerzona.

Warto wiedzieć

Niska wiglotność gleby, może przyczynić się do  słabszej skuteczności herbicydów stosowanych przedwschodowo.

Herbicydy doglebowe uważane są za najskuteczniejsze w ograniczaniu presji chwastów w wielu uprawach. Tymczasem niska wiglotność gleby, z jaką mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu, mogła stać się przyczyną słabszej skuteczności herbicydów stosowanych przedwschodowo. Dlatego decydując się na takie zabiegi, należy szczególnie dbać o dobre przygotowanie gleby oraz wybierać skuteczne herbicydy doglebowe, których działanie może utrzymywać się bardzo długo (nawet 2-3 miesiące po zabiegu). Produktem spełniającym te wymagania jest herbicyd Bandur 600 SC.

 

Na czym polega innowacyjność tego herbicydu?

Substancją czynną jest aklonifen – jedyna znana substancja czynna, która równocześnie pełni rolę dwóch substancji. Hamuje on 2 enzymy aktywne, odpowiedzialne za syntezę chlorofilu oraz syntezę karotenoidów. Najlepiej działa na chwasty w trakcie ich kiełkowania i wschodów, gdy znajdują się w fazie liścieni. 
Warto tu zauważyć, że pod koniec roku 2019 rozszerzono etykietę rejstracyjną, w której uwzględniono szerszy zakres zwalczanych chwastów. Do gatunków wrażliwych na aklonifen zaliczono: chwastnicę jednostronną, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, marunę nadmorską, poziewnik szorstki, przytulię czepną, rdest plamisty, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tobołki polne, wiechlinę roczną, żółtlicę drobnokwiatową.

 

W uprawie ziemniaka oprykiwać po ostatecznym obredleniu

Pierwszych dniach maja, po bardzo suchym kwietniu, w większości kraju przyszły długooczekiwane opady poprawiające wigloność gleby i wreszcie pozwalające na dobre ostatecznie uformowanie redlin ziemniaka. Dzięki temu zastosowany teraz herbicyd doglebowy ma szanse bardzo skutecznie zwalczyć pojawiające się zachwaszczenie.  
Preparat Bandur w uprawie ziemniaka należy stosować po ostatecznym obredleniu i ukształtowaniu redlin, ale nie później niż tydzień przed pojawieniem się wschodów ziemniaka (BBCH 01-08). Zalecana dawka to 2,5-3,0 l/ha.

 

Kiedy stosować w dawkach dzielonych?

W tym sezonie poważnym wyzwaniem stało się założenie plantacji marchwi, pietruszki czy pasternaku. Ze względu na brak opadów uprawy te musiały być intensywnie deszczowane w celu pobudzenia nasion do kiełkowania.  Wschody rośliny uprawnej nie zawsze są zadawalające, natomiast mniej wrażliwe na takie warunki chwasty wschodzą bez większych ograniczeń. To samo tyczy się plantacji cebuli z siewu oraz uprawy szalotki. Uprawy te ze zwzględu na powolny wzrost początkowy szczególnie wrażliwa są na zachwaszcznie wtórne. 
Dlatego na takich plantacjach najlepsze efekty osiąga się, stosując preparat Bandur w systemach dawek dzielonych. 
Polegają one na tym, że pierwszy zabieg stosuje się bezpośrednio po siewie, na starannie uprawioną glebę, w dawce 1,5 l/ha. Natomiast do drugiego zabiegu przystępuje się po wschodach rośliny uprawnej, w fazie 2 liści właściwych (BBCH 12) oraz na chwasty w fazie liścieni. Wówczas dawka wynosi 1,0 l/ha.

 

Na deszczowanych plantacjach chwasty wschodzą bardzo intensywnie.

Na deszczowanych plantacjach chwasty wschodzą bardzo intensywnie.

 

Nowa etykieta – nowe uprawy

Poza wyżej wymienionymi gatunkami preparat Bandur można także stosować w takich uprawach, jak: groch na suche nasiona, czosnek, słonecznik, kminek zwyczajny, szkółki drzewek iglastych (sosna, świerk, jodła, modrzew), wierzba energetyczna.
W nowej etykiecie rejestracyjnej pojawiły się takie gatunki uprawne, jak: groch na świeże nasiona, pietruszka naciowa, seler korzeniowy, szczypiorek, bób, bobik, soczewica, fasola, wyka, lucerna uprawiana na nasiona, topinambur, koper ogrodowy, lubczyk, dzięgiel, kolendra, aksamitka, rumianek szlachetny oraz tytoń.

Polecane produkty