Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

ochrona, przedwschodowo, środki ochrony roślin, uprawa warzywna, ziemniak

Bandur 600 SC na glebę lub Sencor Liquid po wschodach ziemniaka

Zakres stosowania herbicydu Bandur 600 SC ostatnio znacznie się rozszerzył. Jednocześnie powiększyło się też spektrum zwalczanych chwastów, w tym o gatunki uporczywe, jak np. chwastnica jednostronna czy szarłat.
Ziemniak źle znosi konkurencję innych roślin, a w szczególności chwastów. Uprawa w szerokie rzędy i powolny wzrost początkowy sprawiają, że zanim dojdzie do zwarcia rzędów, chwasty mają do dyspozycji ogromną powierzchnię pola. Stąd wczesne zabiegi ich zwalczania są bardzo pożądane. W tej roli doskonale sprawdza się herbicyd Bandur 600 SC. Jego substancją czynną jest aklonifen (grupa dwufenyloeterów) o działaniu kontaktowym, która hamuje dwa enzymy odpowiedzialne za syntezę chlorofilu i karotenoidów.
Działa nawet do trzech miesięcy
 
Oprócz ziemniaka Bandur 600 SC można stosować w wielu innych uprawach m.in. w grochu, bobiku, wyce, słoneczniku, a także w roślinach warzywnych (również w dawkach dzielonych). W większości przypadków trzeba mieć na uwadze, żeby zabieg wykonać na około tydzień przed wschodami uprawianych roślin. Takie zastosowanie herbicydu sprawia, że tworzy on na powierzchni gleby powłokę ochronną, tzw. film. Pozostaje on aktywny przez 2-3 miesiące po zabiegu, przez co również ogranicza występujące pod koniec wegetacji zachwaszczenie wtórne.

W ziemniakach Bandur 600 SC należy zastosować po ostatecznym ukształtowaniu redlin, ale nie później niż na tydzień przed pojawieniem się wschodów ziemniaka. Zalecany jest w dawce 2,5-3,0 l/ha. Jednak gdyby tak się zdarzyło, że powłoka ochronna ulegnie zniszczeniu i pojawią się chwasty, to w ramach zabiegu korekcyjnego można użyć herbicydu Sencor Liquid 600 SC (płynna postać produktu ), który zaleca się stosować zanim ziemniaki osiągną 15 cm wzrostu.

Aklonifen zawarty w Bandurze 600 SC jest pobierany przez liścienie i koleoptyl chwastów, a najwyższą skuteczność osiąga w momencie ich kiełkowania i wschodów, a także w fazie liścieni. Stąd wilgotność gleby oraz temperatura w czasie zabiegu nie mają aż tak dużego znaczenia. Jedynie na lżejszych glebach silne opady deszczu po zabiegu mogą wmyć głębiej herbicyd i powodować objawy fitotoksyczności na chronionych roślinach, które z czasem przemijają.

Zakres skuteczności jest szeroki

Zachwaszczenie pojawiające się w ziemniaku, grochu, bobiku czy innych roślinach jarych, bywa bardzo zróżnicowane. Z tego powodu zakres działania herbicydu Bandur 600 SC należy uznać za bardzo interesujący. Spośród chwastów dwuliściennych do wrażliwych można zaliczyć następujące: komosa biała, przytulia czepna, rdestowate, szarłat szorstki, żółtlica drobnokwiatowa, fiołek, tobołki, poziewnik, gwiazdnica, rumianowate i samosiewy rzepaku. Z obserwacji praktyków wynika, że Bandur zwalcza też mak polny, tasznik pospolity, gorczycę polną i niezapominajkę.

Doglebowe działanie zawartego w Bandurze aklonifenu zapobiega także wschodom chwastów jednoliściennych. Można tu wymienić wiechlinę roczną oraz o wiele groźniejszą dla ziemniaka i wielu roślin warzywnych chwastnicę jednostronną. Jest to gatunek ciepłolubny i z tego względu wschodzi dość późno. Jednak długotrwałe działanie herbicydu Bandur 600 SC zabezpiecza na kilka miesięcy plantacje ziemniaka, grochu, bobiku i innych przed jej wschodami.

Polecane produkty