Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

uprawa, burak cukrowy, chwasty, komosa, zachwaszczenie, zwalczanie chwastow, herbicydy

Conviso Smart ułatwia prowadzenie plantacji buraka cukrowego

Technologia Conviso Smart to duże ułatwienie zwalczania chwastów w buraku cukrowym. Trzeba tylko zasiać odmianę tolerancyjną na herbicyd Conviso One i potem wykonać 1-2 powschodowe zabiegi na chwasty.

Jak wyznaczyć termin stosowania herbicydu Conviso One?

Technologia Conviso Smart pozwala ograniczyć liczbę zabiegów odchwaszczania buraka cukrowego do 1 lub 2 przejazdów.

 

Powolny rozwój początkowy buraka cukrowego sprawia, że jego siewki i młode rośliny nie stanowią żadnej konkurencji dla chwastów. Jest wręcz przeciwnie. Od kilkunastu lat standardem w odchwaszczaniu buraków cukrowych są 3-4 zabiegi powschodowe herbicydami nalistnymi i zawsze na bardzo młode chwasty (siewki).

 

Przełomowa technologia Conviso Smart

Wielkim osiągnięciem ostatnich lat jest opracowanie i wdrożenie technologii Conviso Smart. Jest to efekt współpracy firmy Bayer Crop Science z hodowcami odmian buraka cukrowego marki KWS. Przy zastosowaniu klasycznych metod udało się wyselekcjonować konwencjonalne odmiany buraka cukrowego tolerancjne (odporne) na substancje czynne z grupy sulfonylomoczników, określanych także skrótem ALS – inhibitory syntezy acetylomleczanowej. Co to zmienia?

Przede wszystkim plantator buraka zyskuje na czasie i nakładach ponoszonych na walkę z chwastami. Zalecenia stosowania herbicydu Conviso One ograniczają się do zabiegów powschodowych. Praktyka pokazuje, że w polskich warunkach lepszą skuteczność uzyskuje się przy wariancie dwuzabiegowym – 2 x 0,5 l/ha Conviso One + adiuwant olejowy 1,0 l/ha do każdego zabiegu. Natomiast przy wyborze terminu oprysku, rolnik powinien kierować się fazą największej wrażliwości gatunku chwastu dominującego na plantacji, np. w przypadku komosy białej jest to faza 2-4 liści właściwych. Dodatkową korzyścią jest większa elastyczność czasowa na ich wykonanie.

Conviso One to herbicyd systemiczny. Po zabiegu blokuje pobieranie wody i składników pokarmowych przez chwasty. Pierwsze objawy działania widoczne są po 5-7 dniach w postaci żółknięcia i zahamowania wzrostu chwastów. Natomiast ich obumarcie następuje po 7-12 dniach od oprysku.

Podstawowe działanie Conviso One jest ukierunkowane na rosnące chwasty będące w fazie maksymalnie 2- 4 liści właściwych. To ułatwia rolnikowi zadanie i daje pewną elastyczność przesunięcia zabiegu w razie niekorzystnej pogody. Niemniej warto pamiętać, żeby nie stosować go zbyt wcześnie, np. na pojedyncze egzemplarze chwastów, które jako pierwsze wykształcą pierwszą parę liści właściwych. Należy poczekać, aż liczebność chwastów w fazie odpowiedniej do zniszczenia przez Conviso One będzie znaczna. Wówczas działanie herbicydu zostanie skierowane na główny rzut wschodzących i rozwijających się chwastów.

 

 

Faza rozwojowa gatunku chwastu.

Wybierając termin zabiegu herbicydem Conviso One należy się kierować fazą rozwojową gatunku chwastu dominującego na plantacji.

Herbicyd Conviso One zawiera działający nalistnie foramsulfuron (ALS) oraz działający doglebowo i nalistnie tienkarbazon metylu. Grupa wrażliwych chwastów jest liczna i obejmuje m.in. takie gatunki, jak: blekot pospolity, chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, maruna bezwonna, przytulia czepna, rdest plamisty, rdest ptasi, rdestówka powojowata, samosiewy rzepaku, przetacznik polny, tobołki polne i wiechlina roczna.

Spośród wymienionych chwastów z pewnością warto zwrócić uwagę na komosę białą i samosiewy rzepaku. Oba gatunki charakteryzują się silną konkurencyjnością względem roślin buraka. Ponadto w ostatnich latach z użycia wycofano całą gamę herbicydów, które skutecznie je zwalczały. Jak wiadomo, wysoką skuteczność względem samosiewów rzepaku wykazują herbicydy sulfonylomocznikowe, które powszechnie stosuje się zwłaszcza w zbożach.

 

Samosiewy rzepaku.

Cenną właściwością herbicydu Conviso One jest niszczenie samosiewów rzepaku.

 

Zupełna tolerancja buraków na Conviso One zapobiega uszkodzeniom roślin buraka, szczególnie przy nałożeniu się oprysków, np. na uwrociach. Ponadto chroniona uprawa poddawana jest mniejszej liczbie zabiegów herbicydowych . Zamiast 3-4  przeprowadza się 1 lub 2, zawsze pamiętając o dodaniu adiuwanta olejowego.

 

Polecane produkty