Crop Science Polska

Informacje

Data

Tagi

kukurydza, kukurydza w Polsce, siew kukurydzy, odmiany kukurydzy, Kukurydza na ziarno, Kukurydza na kiszonkę

Kukurydza DKC3201 – wszechstronny mieszaniec na ziarno i na kiszonkę

Odmiana kukurydzy DKC3201 jest do uprawy na ziarno, kiszonkę i bioetanol. Ta średniowczesna odmiana o FAO 240 świetnie sprawdza się na słabych, średnich, dobrych i bardzo dobrych stanowiskach glebowych.

Odmiana kukurydzy DKC3201 na ziarno i na kiszonkę
Kukurydza DKC3201 na ziarno i kiszonkę.

 

Do niedawna obowiązywało przekonanie, iż odmiany uniwersalne są mało satysfakcjonującym kompromisem pomiędzy wydajnością a swobodą wykorzystania plonu końcowego. Efekt pracy hodowców zespołu Dekalb przełamał jednak ten stereotyp. W naszej ofercie dostępne są mieszańce, które świetnie nadają się do uprawy zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę, ponieważ potencjałem plonowania oraz parametrami jakościowymi dorównują rekordzistom z tych dwóch segmentów. Taki wybór zmniejsza ryzyko uprawowe i maksymalnie uniezależnia produkcję od aury.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat mamy coraz częściej do czynienia z anomaliami pogodowymi. W jednym roku nęka nas susza, w kolejnym obfite deszcze. Lata z deficytami opadów są niekorzystne dla odmian kiszonkowych, z kolei te mokre obniżają opłacalność produkcji ziarna, gdyż podwyższają koszty jego suszenia. Wybór odmian uniwersalnych to element dobrej praktyki rolniczej zwiększający bezpieczeństwo produkcji. W zależności od przebiegu warunków pogodowych oraz koniunktury, rolnik sam decyduje czy sprzątnie kukurydzę wcześniej z pola i przeznaczy ją na kiszonkę czy też zostawi dłużej i wykorzysta na ziarno. Ten werdykt zapada przed zbiorem.


 

Kukurydza DKC3201 - wszechstronna odmiana na ziarno i kiszonkę

Kukurydza DKC3201 to odmiana średniowczesna (FAO 240) o ziarnie typu flint/dent i kolbach typu fix. Jest to odmiana uniwersalna przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę. Przy wykorzystaniu na ziarno odmiana ta wyróżnia się bardzo wysokim i stabilnym poziomem plonowania na wszystkich typach stanowisk. Natomiast przy wykorzystaniu na kiszonkę charakteryzuje się bardzo wysokim plonem ogólnym suchej masy oraz znakomitymi parametrami jakościowymi kiszonki (wysoka zawartość skrobi i wysoka strawność włókna), dorównując tym samym najlepszym odmianom kiszonkowym na rynku.

 

Nasiona kukurydzy DKC3201 na ziarno i na kiszonkę

Uniewersalna odmiana kukurydzy DKC3201.

 

Cechą rozpoznawczą odmiany DKC3201 jest również znakomity wigor początkowy roślin oraz tolerancja na niskie temperatury, co jest szczególnie istotne w warunkach chłodnej i deszczowej pogody wiosną. Mieszaniec wytwarza wysokie rośliny o bardzo dobrej zdrowotności, silnym efekcie Stay-Green oraz wysokiej tolerancji na wyleganie. To uniwersalna i stabilnie plonująca odmiana na każde warunki.


Norma wysiewu na ziarno przy optymalnej ilość wody – 8,5-9 sztuk/m², a przy deficycie – 7,5 sztuk/m². Norma wysiewu na kiszonkę: optymalna ilość wody – 9,0 sztuk/m², niedobór wody – 8,0 sztuk/m². 

Nowe uniwersalne odmiany kukurydzy zapewniają elastyczność i bezpieczeństwo

Zakup właściwej odmiany kukurydzy do określonego kierunku użytkowania jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o powodzeniu uprawy. Na początku sezonu wegetacyjnego trudno przewidzieć czy będzie on obfitował w deszcze, czy też rośliny będzie nękał stres suszy. Uniwersalne odmiany kukurydzy dają rolnikowi możliwość decydowania o przeznaczeniu produkcji dopiero w końcu sezonu. Tym samym można powiedzieć, że nowe odmiany uniwersalne to bufor ochronny, uniezależniający rentowność produkcji od warunków pogodowych. Jednym z takich mieszańców jest DKC3201. 

 

Wyniki plonowania w warunkach rolniczych DKC3201

DOŚWIADCZENIA ŁANOWE DEKALB, POLSKA 2022

13 lokalizacji z 20 testowanymi odmianami 

Wyniki plonowania kukurydzy DKC3201 w warunkach rolniczych

Odbierz 5% zniżki na kukurydzę Dekalb w naszym sklepie internetowym

Polecane produkty