Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

zboża, chwasty, zwalczanie chwastow, zachwaszczenie, miotła zbożowa, chaber, herbicydy

Dozbrojony Huzar dłużej na straży zbóż

Duże zachwaszczenie zbóż ozimych wiosną nie należy do rzadkości. Na takich plantacjach sprawdzi się Huzar Activ Plus, który w tych okolicznościach potrafi więcej, niż inne herbicydy.

Niesprzyjające warunki do wykonania jesienią zabiegu herbicydowego w zbożach ozimych, bądź braku uzyskania oczekiwanej skuteczności, pozwalają chwastom panoszyć się w łanie. Zarówno właściwy zabieg, jak i korekcyjny może przynieść pożądany efekt, jeśli wybór herbicydu padnie na Huzar Activ Plus.


Chwasty niszczą trzy substancje czynne

Szeroki zakres działania tego herbicydu wynika z unikalnego składu chemicznego, którego próżno szukać w innych produktach zalecanych w tym terminie. Huzar Activ Plus zawiera substancje czynne z różnych grup chemicznych:
* 2,4-D – 300 g/l;
* jodosulfuron metylosodowy – 10 g/l;
* tienkarbazon metylowy – 7,5 g/l.
Współdziałanie tych trzech substancji czynnych sprawia, że herbicyd ten można nazwać kompletnym rozwiązaniem do wiosennych zabiegów odchwaszczania ozimych form pszenicy, pszenżyta i żyta. Poza tym jako jeden z nielicznych sformułowany jest w postaci koncentratu zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą (OD). Dlatego nie wymaga dodatku jakichkolwiek środków wspomagających działanie (adiuwantów).

Podczas zabiegów herbicydowych wykonywanych wczesną wiosną często istnieją obawy o wpływ znacznych wahań temperatury na ich skuteczność. W przypadku Huzara Activ Plus to ryzyko zostało bardzo obniżone, gdyż działa on przede wszystkim nalistnie i może być stosowany aż do fazy 1. kolanka zbóż. Stąd ryzyko związane z obniżeniem temperatury znacznie się zmniejsza, bo zabieg można przeprowadzić relatywnie późno, zwłaszcza w pszenicy ozimej. Herbicyd działa w szerokim zakresie temperatury od 5 do 25°C.


Pokona uporczywe chwasty zbóż

Przed herbicydami zalecanymi do wiosennych zabiegów odchwaszczania zbóż ozimych stoi znacznie trudniejsze zadanie, niż przed jesiennymi. Chwasty zazwyczaj są już dość zaawansowane w rozwoju, z czym nie radzi sobie wiele środków. Huzar Activ Plus stworzono po to, żeby ten problem przestał istnieć. Współdziałanie trzech substancji czynnych obejmuje swoją skutecznością dużą grupę uporczywych chwastów. Wystarczy wymienić kilka – miotła zbożowa, chaber bławatek, mak polny, przetaczniki, przytulia czepna (do 8 okółków), rumianowate i samosiewy rzepaku – żeby móc stwierdzić, iż herbicyd rozprawi się z najgorszą konkurencją.

Obok substancji chwastobójczych Huzar Activ Plus zawiera także mefenpyr dietylowy. Jest to sejfner, czyli substancja zabezpieczająca zboża przez działaniem herbicydu niczym sejf. Dzięki temu nawet substancja czynna 2,4-D, która nie jest obojętna dla zbóż po zakończeniu fazy krzewienia, nie wykazuje fitotoksyczności nawet przy zabiegu w fazie 1. kolanka.

 

Wystarczy zastosować Huzar Activ Plus

Wystarczy zastosować 1,0 l/ha Huzara Activ Plus, aby taki łan zboża uwolnić od konkurencji bardzo dużej grupy chwastów.

 

Polecane produkty