Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

uprawa, burak cukrowy, chwasty, komosa, zachwaszczenie, zwalczanie chwastow, herbicydy

Innowacyjna technologia odchwaszczania buraków cukrowych

Wybór środków i substancji aktywnych zalecanych do odchwaszczania buraka cukrowego od kilku lat sukcesywnie się kurczy. Wobec znikomego dopływu nowych rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje technologia Conviso® Smart, której kluczowym elementem jest szczególny herbicyd.

Plantacja buraków cukrowych

Innowacyjna technologia w uprawie buraków cukrowych.

 

Burak cukrowy należy do tej grupy roślin uprawnych, które w ogóle nie tolerują jakiejkolwiek konkurencji chwastów. Przez dziesięciolecia rozwijano technologie polegające na przeprowadzeniu serii zabiegów herbicydowych na chwasty będące w bardzo wczesnych fazach rozwojowych. Wprowadzona niedawno do praktyki technologia Conviso Smart daje inne możliwości.

 

Łatwiejsza kontrola chwastów

Ten nowy wariant ochrony oparty jest na stosowaniu herbicydu Conviso One. Warto pamiętać, że jest to środek przystosowany do aplikowania wyłącznie w odmianach buraka cukrowego posiadających odporność na herbicydy z grupy sulfonylomoczników.

Conviso One zawiera dwie substancje czynne znane już w dotychczasowym stosowaniu. Od strony chemicznej jest to mieszanina fabryczna foramsulfuronu i tienkarbazonu metylu, zwalczająca dość szerokie spektrum chwastów. Wśród nich można znaleźć takie chwasty jak: blekot pospolity, chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, maruna nadmorska, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rdest ptasi, rdest plamisty, tobołki polne, wiechlina roczna oraz samosiewy rzepaku, które w uprawie buraka są bardzo kłopotliwe. Ponadto w zagranicznych doświadczeniach zaobserwowano dobry efekt niszczenia szarłatu szorstkiego i stulichy psiej. Natomiast nie stwierdzono negatywnego wpływu na buraka w postaci hamowania jego wzrostu.

 

Zwalczanie chwastów w burakach cukrowych

Herbicyd Conviso One jest neutralny dla rozwoju buraka cukrowego.

Conviso One to herbicyd systemiczny. Po zabiegu blokuje pobieranie wody i składników pokarmowych przez chwasty. Pierwsze objawy działania widoczne są po 5-7 dniach w postaci żółknięcia i zahamowania wzrostu chwastów. Natomiast ich obumarcie następuje po 7-12 dniach od oprysku.

Zabieg pojedynczy lub dzielony

Stosowanie Conviso One bardzo różni się od rozpowszechnionej metody 3-4  dawek dzielonych. Wybierając optymalny moment na zastosowanie Conviso One, trzeba się kierować fazą rozwojową chwastów. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się komosa biała, która zasadniczo powinna być w fazie od wschodów do 2 liści właściwych (maksymalnie 4). Jeśli na danym polu komosa nie występuje, wówczas należy się kierować innym, dominującym gatunkiem.

 Zasadniczo Conviso One jest zalecany w fazie 1-8 liści właściwych buraka cukrowego w dawce 1,0 l/ha. Jednak zaleca się go stosować dwukrotnie w dawkach po 0,5 l/ha, w odstępie 10-14 dni. Wówczas pierwszy zabieg należy wykonać w fazie 1-2 liści właściwych buraka, a drugi do fazy 8 liści właściwych. Skuteczność chwastobójczą w każdym przypadku zwiększa dodatek adiuwanta olejowego  (tabela), który jest zalecany do każdego zabiegu.

 

Odchwaszczanie buraka cukrowego herbicydem Conviso One

 Wariant  Faza rozwojowa  Dawka środka (l/ha)
 komosa biała  burak cukrowy  Conviso One  Adiuwant olejowy
 Zabieg pojedynczy  max. 4 liście  1-8 liści  1,0  1,0
 Podział na dwie dawki (tzw. dawki dzielone)  2-4 liści  1-2 liści  0,5  1,0
 2-4 liści  2-8 liści  0,5  1,0

 


* drugi zabieg po upływie 10-14 dniDziałanie Conviso One jest ukierunkowane na wschodzące lub wzeszłe chwasty. To ułatwia rolnikowi zadanie i daje pewną elastyczność w razie niekorzystnej pogody. Niemniej jednak warto pamiętać, że dobre uwilgotnienie gleby i częste opady wzmagają działanie doglebowe tego herbicydu.

 

Zwalczanie chwastów w burakach cukrowych

Optymalny moment stosowania herbicydu Conviso One w buraku cukrowym wyznacza rozwój komosy białej, która powinna być w fazie od wschodów do 2 liści właściwych (maksymalnie 4).

 

Polecane produkty