Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

ziemniak, Dzień ziemniaka, ochrona, SeedGrowth, uprawa warzywna, zaraza ziemniaka

Jak ochronić ziemniaka przed chorobami?

Pierwszym zabiegiem chroniącym uprawy przed patogenami jest zaprawianie. Można go wykonać w trakcie sadzenia bulw albo odpowiednio wcześniej.

Czyste zdrowe pędy po zastosowaniu Emesto Silver

Czyste zdrowe pędy po zastosowaniu Emesto Silver

 

Zaprawianie to jedna z najtańszych i najbardziej skutecznych form ochrony nie tylko zbóż, lecz także ziemniaka. Aby uzyskać szybkie i równomierne wschody, optymalną obsadę, a finalnie oczekiwane plony, do uprawy należy wybrać zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniakowy. Nie można też zapomnieć o podstawowych technicznych parametrach stosowanych przy sadzeniu, jak rozstaw międzyrzędzi, gęstość czy głębokość sadzenia, które w dużej mierze uzależnione są czy to od kierunku użytkowania, czy też od średnicy sadzeniaka (jego kalibrażu).

 

Zaprawianie bulw zabezpiecza przed chorobami okresu wschodów ziemniaka

Zaprawianie bulw zabezpiecza przed chorobami okresu wschodów ziemniaka, np. rizoktoniozą

 

Dodatkowo ziemniak powinien być sadzony w dobrze uprawioną i ogrzaną glebę, co przy zmiennej pogodzie nie zawsze jest łatwe do spełnienia. Zbyt wczesne sadzenie, w temperaturze gleby poniżej 6ᵒC, może spowodować większe zagrożenie wystąpienia choroby okresu wschodów, jaką jest rizoktonioza.

 

Objawy rizoktoniozy na bulwach ziemniaków

Objawy rizoktoniozy tzw. skleroty na bulwie

Groźne choroby

Wśród najgroźniejszych chorób ziemniaka, które mają znaczenie gospodarcze, należy wymienić: zarazę ziemniaka, alternariozę ziemniaka, antraknozę, parch srebrzysty, rizoktoniozę i suchą zgniliznę.

Choroby ziemniaka

 

Dla wschodzących roślin szczególnym zagrożeniem jest rizoktonioza ziemniaka, której wystąpieniu sprzyjają niska temperatura i wysoka wilgotność. Wywoływana jest ona przez grzyba Rhizoctonia solani. Choroba ta występuje w kilku formach, jako: zgnilizna kiełków, próchnienie podstawy łodyg i ospowatość bulw, jak również suchy korek tzw. dry core. Każda z tych form występuje w innym terminie i na innym organie rośliny. Rhizoctonia najczęściej atakuje stożki wzrostu kiełków, które gniją i zamierają. Wówczas u ich podstawy rozwijają się kiełki boczne, które również zamierają.

 

Parch srebrzysty powodowany jest przez grzyb Helminthosporium solani, którego źródłem infekcji są przede wszystkim sadzeniaki, ale też i gleba. Choroba ta również może wpływać na słabe kiełkowanie sadzeniaków i wytworzenie mniejszej liczby łodyg, dodatkowo jej szkodliwość polega na pogorszeniu się wyglądu bulw, a przez to też ich jakości, co ma szczególne znaczenie w wypadku ziemniaka uprawianego na chipsy. Jak się ona objawia? Na powierzchni skórki ziemniaka zauważyć można nieregularne plamy, najpierw w kolorze beżowym lub jasnobrunatnym, później srebrzystym. W obrębie plamy skórka rozwarstwia się, tworząc puste przestrzenie.

Warto wiedzieć

Zbyt duża ilość wody może spowodować ociekania, a także nadmierne gromadzenie się cieczy roboczej w oczkach ziemniaków. Taki stan może prowadzić do wysokiego skoncentrowania się (stężenia) w tych miejscach użytego preparatu.

Warto zaprawić

 

Do zaprawiania sadzeniaków ziemniaka można użyć zaprawy Emesto Silver 118 FS o działaniu układowym. Opiera się ona na dwóch substancjach czynnych takich, jak: penflufen – związek z grupy karboksyanilidów i protiokonazol z grupy triazoli. Produkt chroni bulwy przed rizoktoniozą i ogranicza występowania parcha srebrzystego ziemniaka. Zabieg do mokrego zaprawiania można wykonać na krótko przed sadzeniem ziemniaka – za pomocą urządzeń specjalnie do tego przeznaczonych (na podajniku taśmowym lub rolkowym), ale również w trakcie sadzenia przy użyciu zaprawiarek montowanych specjalnie na sadzarkach lub wyposażonych w nie fabrycznie. Maksymalna, a zarazem zalecana dawka to 20 ml w 1-1,5 l wody na 100 kg sadzeniaków.

 

Sadzeniaki ziemniaka porażone przez rizoktoniozę

Nie zaprawione sadzeniaki ziemniaka - widoczne porażenie przez rizoktoniozy

Polecane produkty