Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

jagodniki, Komunikaty, kwitnienie, Luna, maliny, ogrodnictwo, środki ochrony roślin, uprawy jagodowe

Komunikat jagodowy 10 czerwca 2019

Na plantacjach malin odmian letnich, odmian wczesnych oraz o średniej porze dojrzewania przekwitło już około 70-80% kwiatów i rozpoczął się intensywny wzrost zawiązków. Natomiast odmiany średnio późne (np. ‘Glen Ample’) znajdują się w pełni kwitnienia. Rośliny odmian jesiennych osiągnęły wysokość 40-80 cm w zależności od kondycji plantacji.
Generalnie kondycja plantacji malin jest słaba. W związku z kwitnieniem, zawiązywaniem owoców na odmianach letnich, na wielu plantacjach pojawiają się żółknące liście począwszy od podstawy kwiatostanów. Jest to efekt uszkodzeń mrozowych u podstawy pędów kwiatostanowych lub zamierania pędów w dolnej części pędów po infekcjach
z poprzedniego roku, lub uszkodzeń mrozowych całych pędów. Wszystkie wymienione uszkodzenia powodują problemy w transportowaniu składników pokarmowych do kwiatostanów i zawiązków i w związku z tym składniki pokarmowe przesuwane są ze starszych liści.

Szkodniki malin

 

  • W dalszym ciągu należy monitorować obecność kwieciaka malinowca na odmianach później kwitnących. Po przekroczeniu progu zagrożenia należy wykonać zabieg
    Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha. Zwrócić uwagę na prewencję dla owadów zapylających.
  • Wzrasta gwałtownie zagrożenie ze strony przędziorków. Podstawa walki ze szkodnikiem to lustracja. Podczas kwitnienia zarejestrowany jest jedynie fenpiroksymat do stosowania poza okresami aktywności pszczół.
  • Wiele plantacji może być zagrożonych przez pędraki. W tej chwili pojawiają już młode pędraki w stadium L1. Wylęgi następują po około 3-4 tygodniach od początków lotu chrząszczy.  Przypadku stwierdzenia ich obecności w obrębie system korzeniowego warto wykonać aplikację nicieni Heterorhabditis bacteriophora.
  • Przypominamy o kontroli na plantacjach odmian jesiennych pryszczarka namalinka łodygowego. Jeśli są na plantacji pułapki feromonowe to należy sprawdzić czy lot szkodnika w dalszym ciągu ma miejsce. Jeśli tak to należy wykonać kolejny zabieg.  Zarejestrowane są: Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha oraz Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha (zarejestrowany od końca fazy kwitnienia do końca fazy zaawansowanego dojrzewania owoców).

Ekspert radzi

Pamiętajmy o rotacji substancji czynnych

Choroby malin

 

  • Rdza maliny – na plantacjach odmian jesiennych oraz letnich można zaobserwować liście ze zniszczonymi zarodnikami rdzy oraz liście z objawami. W takim przypadku należy wykonać następny zabieg Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha (karencja 7 dni). Ograniczać rdzę maliny będą również zabiegi Serenade ASO w dawce 8 l/ha
  • Zamieranie pędów maliny oraz szara pleśń – pomimo upalnej pogody należy kontynuować program przeciwko tym chorobom. Zwłaszcza, że okresowo występują opady podnoszące wilgotności zwiększające okresowo presję ze strony tych chorób.
W przypadku niskiej presji ze strony szarej pleśni do programu warto wprowadzić produkt biologiczny o innym mechanizmie działania niż chemiczne standardy. Polecamy Serenade ASO w dawce 8 l/ha. Kolejnymi fungicydami do stosowania w czasie kwitnienia są: Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha (karencja 7 dni) oraz Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha (karencja 7 dni).

Polecane produkty