Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

jagodniki, komunikat jagodowy, Komunikaty, kwitnienie, uprawy jagodowe

Powiązane strony

Komunikat jagodowy 16 maja 2019

Wczesne odmiany borówki np. ‘Patriot’ znajdują się po pełni kwitnienia, natomiast odmiany średniopóźne np. ‘Bluecrop’ znajdują się w pełni kwitnienia. W najbliższym czasie warto przeprowadzić lustracje plantacji w związku z pojawiającymi się w dalszym ciągu zamierającymi wierzchołkami lub kwiatostanami.

Warto wiedzieć

W warunkach niskiej presji ze strony grzyba warto sięgnąć po preparat biologiczny Serenade ASO w dawce 8 l/ha
Najczęściej będą to objawy szarej pleśni. Zamierające wierzchołki w miarę możliwości warto wyciąć. Pełnia kwitnienia to kolejny termin na wykonanie zabiegu przeciwko chorobom grzybowym. Przeciwko szarej pleśni można wykonać zabieg preparatem Luna Sensation  500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha (będzie to wówczas zabieg zarówno przeciwko  szarej pleśni ale również przeciwko antraknozie) lub powtórzyć zabieg preparatem Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha- pod kątem szarej pleśni.
W dalszym ciągu na plantacjach nie notuje się obecności przyszczarka borówkowca. Lotów szkodnika należy się spodziewać w najbliższym czasie (pod koniec kwitnienia). Objawy łatwo stwierdzić. Sąto sinie zdeformowane i zasychające wierzchołki młodych pędów z żerującymi w nich larwami początkowo barwy mlecznobiałej, a potem kremowej do pomarańczowej. Po stwierdzeniu szkodnika należy wykonać zabieg. Do tego celu jest zarejestrowany acetamipryd. Jednak wykonane w tym samym czasie zabiegi przeciwko mszycom lub zwójkom preparatem Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha (mszyce, zwójka różóweczka) lub Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (mszyce) również będą wpływały na ograniczenie pryszczarka borówkowca.

Polecane produkty