Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat jagodowy, jagodniki, uprawa, uprawy jagodowe, przędziorek chmielowiec, szara pleśń, fungicyd, Fitter, Decis, Luna, Zato, mączniak prawdziwy

Komunikat jagodowy (truskawka) z dnia 23 maja 2022

Truskawka

Na plantacjach truskawki w otwartym gruncie, zależnie od lokalizacji plantacji, od wczesności odmiany i okrywania roślin w okresie zimy i wczesnej wiosny rośliny znajdują się w fazie od BBCH 65 - u odmian wczesnych nieokrywanych (‘Allegro’) i średniowczesnych okrywanych (‘Grandarosa’, ‘Roxana’), u których obserwuje się kwitnienie pełne: otwarte kwiaty wtórne (B) i trzeciorzędowe (C), pierwsze płatki opadają do BBCH 73 – w odmian wczesnych okrywanych (‘Allegro’), u których wyraźnie widoczne są nasiona na tkance zawiązka. 

 

Szkodniki:

Przędziorek chmielowiec - (obecny na plantacjach). Lustracje na obecność jaj i form ruchomych przędziorków (larw i osobników dorosłych) prowadzić co 1-2 tygodnie przez cały sezon wegetacyjny. W przypadku uprawy tradycyjnej w gruncie na zbiór czerwcowy próg zagrożenia po pełni kwitnienia wynosi 2-3 osobniki ruchome na 1 liść liścia złożonego. W fazie kwitnienia można zastosować preparaty oparte o heksytiazoks w dawce 0,4 l/ha i fenpiroksymat  w dawce 2,0 l/ha. W czasie kwitnienia roślin uprawnych zaleca się stosowanie tych środków poza okresami aktywności pszczół. W przypadku upraw pod osłonami przeciwko przędziorkom, warto zastosować preparat biologiczny  Fitter w stężeniu 1%, dawka wody 300-1000 L/ha.  

Choroby:

Szara pleśń - zabiegi profilaktyczne należy rozpocząć od początku kwitnienia, kiedy około 10% kwiatów jest rozwiniętych i prowadzić do zbioru owoców z zachowaniem okresu karencji. Należy wykonać co najmniej trzy zabiegi środkami zawierającymi substancje aktywne o różnym mechanizmie działania. Propozycje środków: Luna Sensation 500 SC -  - zwalczanie szarej pleśni rozpocząć na początku kwitnienia, w dawce 0,8 l/ha, Teldor 500 SC - zaleca się stosowanie zapobiegawczo od początku kwitnienia, jak również ze względu na krótki okres karencji, tuż przed i pomiędzy zbiorami, w dawce 1,5 l/ha, Serenade ASO - stosować zapobiegawczo od fazy przed kwitnieniem do drugiego zbioru (większość owoców wybarwiona) (BBCH 55–89), w dawce 8 l/ha.

 

• Antraknoza zabiegi chemiczne należy rozpocząć od początku kwitnienia, kiedy około 10% kwiatów jest rozwiniętych i kontynuować co 5-7 dni. Propozycje zabiegów: Luna Sensation 500 SC - stosować od końca fazy rozwoju kwiatostanu do początku fazy dojrzewania owoców (BBCH 59–81), w dawce 0,8 l/ha, cyprodynil + fludioksonil - stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby, od początku do końca fazy kwitnienia truskawki, w dawce 0,8 kg/ha. 

 

• Skórzasta zgnilizna owoców truskawki - propozycja środków: Luna Sensation 500 SC - stosować od końca fazy rozwoju kwiatostanu do początku fazy dojrzewania owoców (BBCH 59–81), w dawce 0,8 l/ha, preparat biologiczny na bazie Pythium oligandrum - pierwszy zabieg wykonać wczesną wiosną zaraz po ruszeniu wegetacji. Kolejne zabiegi wykonywać od początku fazy kwitnienia co 7 dni, w dawce 0,1 kg/ha. 

 

• Biała plamistość liści truskawki i mączniak prawdziwy truskawki - stosować w okresie największego zagrożenia chorobami Zato 50 WG - od fazy, gdy większość kwiatów z płatkami tworzy wklęsłą kulę do fazy początku dojrzewania owoców, tj., gdy zaczynają się one wybarwiać, w dawce 0,25 kg/ha, Luna Sensation 500 SC - stosować od końca fazy rozwoju kwiatostanu do początku fazy dojrzewania owoców (BBCH 59–81).

Polecane produkty

Radosław Suchorzewski

Radosław Suchorzewski

Grower Manager Owoce, Warzywa i Ziemniaki

Autor