Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat jagodowy, maliny, komunikat maliny, przędziorek chmielowiec, fungicyd, Fitter, Decis, Luna, Zato, zamieranie pędów maliny

Komunikat jagodowy (malina w gruncie otwartym) z dnia 25 maja 2022

Malina w gruncie otwartym

Wczesne odmiany letnie malin (‘Willamette’, ‘Przehyba’, ‘Sokolica’) znajdują się w fazach BBCH 57-60 (rozsypywanie się pąków kwiatowych w kwiatostanie, sporadyczne pierwsze otwarte kwiaty). Maliny letnie odmian średnio późnych (‘Glen Ample’) znajdują się w fazie rozsypujących się pąków kwiatowych w kwiatostanie BBCH 55-57. Wyrastające odrosty korzeniowe osiągnęły wysokość około 40 cm. Maliny jesienne – wysokość pędów od 20-50cm w zależności od lokalizacji plantacji i wiosennych uszkodzeń mrozowych pędów.

 

Ekspert radzi

Na plantacjach należy wywiesić pułapki feromonowe do monitorowania lotów pryszczarka namalinka łodygowego. 

Szkodniki:

Kwieciak malinowiec - prowadzić lustracje. Próg zagrożenia to 2 na 200 kwiatostanów. Do zwalczania zarejestrowane: acetamipryd w dawce 0,2 kg/ha.

 

• Kistnik malinowiec prowadzić lustracje. Próg zagrożenia to 1 chrząszcz na 200 kwiatostanów. Do zwalczania zarejestrowane: acetamipryd w dawce 0,2 kg/ha.

 

• Przędziorek chmielowiec - prowadzić lustracje. Do zwalczania przędziorka można zastosować Fitter w dawce: 1%, ilość wody 400-1000 L/ha. Produkt stosować niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych szkodników, od fazy rozwoju liści, do fazy gdy owoce są dojrzałe do konsumpcji (BBCH 10–89). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie to 9 zabiegów w odstępie co najmniej 7 dni. W celu efektywnego zwalczania należy wykonać po trzy zabiegi w odstępach 7-dniowych. Odstęp pomiędzy blokiem trzech zabiegów wynosi 28 dni.

 

• Szpeciel przebarwiacz malinowy - zwrócić uwagę na objawy żerowania na liściach. Zabiegi przeciw przędziorkom substancjami takimi jak abamektyna, milbemektyna, będą ograniczały również przebarwiacza malinowego.

 

Zwójki stwierdzono obecność na plantacjach malin jesiennych. Próg zagrożenia powyżej 5 %. Używać zarejestrowanych substancji jak: acetamipryd, spinosad oraz benzoesan ememektyny.

 

• Pryszczarek namalinek łodygowy – prawdopodobnie pojawi się w ciągu najbliższych dni. Na plantacjach należy umieścić pułapki feromonowe do monitorowania szkodnika. Zabieg wykonuje się momencie odławiania pierwszych osobników i powtarza po około 7-10 dniach. Do zwalczania zarejestrowane: acetamipryd w dawce 0,2 kg/ha.

Choroby:

Na plantacjach obu grup odmian maliny należy rozpocząć ochronę przeciwko zamieraniu pędów maliny oraz przeciwko rdzy maliny. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie zastosowanie w tej fazie fungicydów: Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha lub Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 l/ha. Zwalczając rdzę należy wykonać co najmniej dwa zabiegi w odstępie około 10-14 dni. Bardzo istotne jest wykonanie zabiegów przeciwko zamieraniu pędów malin, które może gwałtownie wystąpić na młodych pędach ze względu na uszkodzenia po ostatnich bardzo wietrznych dniach.

Polecane produkty

Radosław Suchorzewski

Radosław Suchorzewski

Grower Manager Owoce, Warzywa i Ziemniaki

Autor