Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

jagodniki, komunikat jagodowy, kwitnienie, maliny, ochrona, uprawy jagodowe, zagrożenia w uprawach, środki ochrony roślin

Komunikat jagodowy 28 maja 2020

Malina

 

Rośliny odmian letnich odmian wczesnych (‘Willamette’, ‘Przehyba’, ‘Sokolica’) znajdują się w fazach BBCH 55-57 -rozsypywanie się pąków kwiatowych w kwiatostanie. Maliny letnie odmian średnio późnych (‘Glen Ample’) znajdują się w fazie 5-6 rozwiniętych liści właściwych (BBCH 15-16 do BBCH 53-55) - zamknięte kwiatostany, początek rozsypywania się kwiatostanów. Wyrastające odrosty korzeniowe osiągnęły wysokość około 40 cm. 

Maliny jesienne – wysokość pędów od 10cm do 60cm w zależności od lokalizacji plantacji i uszkodzeń mrozowych pędów.

 

Maliny odmiana ‘Glen Ample’

Maliny odmiana ‘Glen Ample’ – faza rozsypanego kwiatostanu to najlepszy moment do zwalczania kwieciaka malinowca 27.05.2019 Lubelszczyzna

 

Szkodniki

W tym momencie wzrasta presja ze strony szkodników. Dlatego należy:

  • prowadzić lustracje pod kątem obecności kwieciaka malinowca oraz kistnika malinowca. Próg zagrożenia to 2 chrząszcze (kwieciak malinowiec) oraz 1 chrząszcz (kistnik malinowiec) na 200 kwiatostanów. Do zwalczania zarejestrowane: Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha
  • prowadzić lustracje przędziorka chmielowca i zwrócić uwagę na objawy żerowania na liściach szpeciela przebarwiacza malinowego. Wykonany zabieg przeciwko przędziorkom za pomocą Envidor 240 SC w dawce 0,4 l/ha będzie ograniczał również szpeciela. 
  • na plantacjach malin jesiennych przeprowadzić zwalczanie zwójkówek (próg zagrożenia powyżej 5%) (zarejestrowane substancje acetamipryd oraz spinosad)
  • w ciągu najbliższych dni powinien pojawić się pryszczarek namalinek łodygowy. Na plantacjach należy umieścić pułapki feromonowe do monitorowania szkodnika. Zabieg wykonuje się momencie odławiania pierwszych osobników i powtarza po około 7-10 dniach. Do zwalczania zarejestrowane: Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha.

Choroby


Na plantacjach obu grup odmian maliny należy rozpocząć ochronę przeciwko zamieraniu pędów oraz przeciwko rdzy maliny. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie zastosowanie w tej fazie fungicydów: Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha lub Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 l/ha. Zwalczając rdzę należy wykonać co najmniej dwa zabiegi w odstępie około 10-14 dni.

Ekspert radzi

Bardzo istotne jest wykonanie zabiegów przeciwko zamieraniu pędów malin, które może gwałtownie wystąpić na młodych pędach ze względu na uszkodzenia po ostatnich ujemnych temperaturach.

Porzeczka

 

Porzeczki czarna i czerwona zakończyły zakńczyły kwitnienie i przeszły do kolejnych etapów w rozwoju owoców (faza BBCH 75-78)

Na plantacjach porzeczek czerwonych i czarnych występują liczne uszkodzenia wierzchołków pędów spowodowane przez zwójkę różóweczkę. Po przekroczeniu progu zagrożenia wynoszącego 20 uszkodzonych wierzchołków pędów w próbie 200 sztuk należy wykonać zabieg. Zarejestrowane substancje w tej fazie to: indoksakarb, spinosad. Wciąż wzrasta presja ze strony mszyc. Próg zagrożenia został przekroczony przez mszyce na plantacjach porzeczek czerwonych i czarnych. Do zwalczania mszyc są zarejestrowane: Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha oraz Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha.

W tym momecie nie obserwuje się objawów mączniaka, rdzy oraz opadziny liści na plantacjach porzeczek. W związku z deszczową pogodą należy prowadzić standardową ochronę co 8-14 dni Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha oraz Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha. Po ostatnich przymrozkach (i możliwych uszkodzeniach zawiązków – fot.15) wzrosło zagrożenie ze strony szarej pleśni. Ochronę przeciwko szarej pleśni można oprzeć na Luna Sensation 500 SC, Serenade ASO w dawce 8l/ha oraz Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha.

 

Porzeczki odmiana ‘’Ruben’ – uszkodzone przez przymrozki

Porzeczki odmiana ‘’Ruben’ – uszkodzone przez przymrozki

 

Polecane produkty