Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

Komunikaty, rzepak, komunikat rolniczy, lustracja plantacji, ochrona rzepaku, uprawy rzepaku, warunki pogodowe, woda

Sytuacja na polach – połowa kwietnia

Wszystko wskazuje na to, że wiosna postanowiła zrobić sobie przerwę. Po kilku tygodniach ciepłych i słonecznych dni mamy duże ochłodzenie i (mamy nadzieję) wkrótce opady deszczu.

W większości rejonów kraju rolnicy muszą zmagać się z suszą. Jest to duże utrudnienie przy siewach zbóż jarych, buraków oraz niedługo także kukurydzy, ale według prognoz sytuacja ma się niedługo zmienić, ponieważ wkrótce możemy się spodziewać opadów.

 

Ciepłe i słoneczne dni spowodowały także wzmożoną aktywność szkodników, co jest szczególnie szkodliwe teraz, na niedługo przed kwitnieniem rzepaku. W żółtych naczyniach do odłowu szkodników w rzepaku na terenie południowego wschodu, w okolicach Lublina w ostatnim tygodniu odłowiono nawet po kilkanaście sztuk słodyszka, co wskazuje na przekroczenie progów szkodliwości. W związku z tym, jeśli pozwoli na to pogoda, warto wykonać zabieg zwalczający szkodniki rzepaku. W tym celu można zastosować Decis Mega 50 EW, zawierający deltametrynę. Produkt ten stosujemy w dawce 0,1l/ha w fazie od zwartego kwiatostanu do luźnego kwiatostanu.

Polecane produkty

Agnieszka Tkaczuk

Opiekun Centrum Doradztwa Technicznego w Strzeszkowicach
Autor