Crop Science Polska

Informacje

Data

Tagi

Komunikaty, warunki pogodowe, chwasty w zbożach ozimych, mszyca w zbożach ozimych, zwalczanie chwastów w oziminach, oziminy, zboża ozime, rzepak ozimy, szkodniki rzepaku, jesienne odchwaszczenie, regulacja rzepaku, zimotrwałość rzepaku

Komunikat rolniczy

Panująca na polach obecnie susza znowu daje się we znaki rolnikom w południowo – wschodniej części kraju, ale nie tylko. Pozostałe części Polski także cierpią na niedostatek wody w glebie. Obecna temperatura (kilkanaście stopni C w ciągu dnia) jest wysoka jak na tę porę roku, a według prognoz utrzyma się jeszcze przez najbliższe dni, ale niestety bez opadów deszczu. 

Warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi roślin jak i wschodom chwastów zwłaszcza w zbożach.

 

Chwasty w zbożach ozimych

 

Wcześnie siane jęczmienie zaczynają się już krzewić, ale niestety chwasty na polach także rosną coraz bujniej. W celu ich zwalczenia można zastosować Komplet 560 SC, który jest koncentratem w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do jesiennego zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych. Środek zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje aktywne o różnym sposobie działania: diflufenikan i flufenacet. Środek należy stosować jesienią, jednorazowo w okresie wegetacji roślin, po wschodach zbóż- od fazy szpilkowania do końca wegetacji jesiennej (BBCH 10-25). Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,5 l/ha.

W południowo – wschodniej Polsce siewy pszenicy już dobiegają końca, a te siane wcześniej już szpilkują, chociaż na niektórych polach cierpią na niedostatek wody.

 

Pszenica ozima

 

Ciepła i sucha aura sprzyja szkodnikom. Na rzepaku, który ma obecnie bujnie rośnie i osiąga (w zależności od terminu siewu) 3-4 pary liści właściwych możemy zaobserwować szkodniki, takie jak: śmietka kapuściana, chowacz galasówek, tantniś krzyżowiaczek oraz mączlik. Ponadto jest to ostatni moment, aby wykonać zabieg regulacji wzrostu rzepaku. Nieskracany rzepak ma obniżoną zimotrwałość co może doprowadzić wymarznięcia roślin.

 

Rzepak siany 28 września, woj. lubelskie

Rzepak siany 28 września, woj. lubelskie.

 

Na zbożach można także zaobserwować na loty mszyc, które są wektorami wirusów dlatego należy obserwować plantacje, a w razie masowego pojawu wykonać zabieg insektycydowy. Wysysanie soków jesienią przez mszyce jest niewielkie, ale największe szkody wywołują przelatując z plantacji na plantację i przenosząc wirusa BYDV powodującego żółtą karłowatość jęczmienia. Uskrzydlone osobniki to tzw. założycielki rodu. W celu wychwycenia momentu pojawu mszyc na plantacji zaleca się prowadzenie własnych obserwacji polowych. Jedyny sposób walki z wirusem to zwalczanie mszyc.

 

Mszyce na plantacji jęczmienia ozimego

Mszyce na plantacji jęczmienia ozimego.

Agnieszka Tkaczuk

Opiekun Centrum Doradztwa Technicznego w Strzeszkowicach
Autor