Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

chwasty, zboża, chwasty w pszenicy, chwasty w zbożu, miotła zbożowa, sytuacja na polach, zachwaszczenie, wschody zbóż, zboża ozime, zwalczanie chwastów w oziminach

Zwalczanie miotły w zbożach wiosną. Sytuacja na polach – połowa marca; południowy-wschód

W marcu jak w garncu, chciałoby się powiedzieć. Pogoda nieco zmieniła się ostatnio z wiosennej, na bardziej zimową, ale z całą pewnością wiosna w końcu kiedyś nadejdzie. Póki co wegetacja nie ruszyła jeszcze w pełni, ale z pewnością natura obudzi się do życia wraz ze wzrostem temperatury.
Jeśli mowa o wiośnie i budzeniu się do życia roślinności, to dotyczy to niestety także chwastów. Wraz ze wzrostem temperatury zaczyna się coraz intensywniejszy wzrost roślin. Jednym z najbardziej uciążliwych chwastów występujących w zbożach jest miotła zbożowa, która kiełkuje i rozwija się nawet w niskich temperaturach (od 0°C). Preferuje ona gleby lekkie, piaszczyste i umiarkowanie wilgotne. Jej ekonomiczny próg szkodliwości to 10 15 roślin/m2 , a duże zagęszczenie miotły może powodować straty w plonach zbóż nawet do 60%.

Warto wiedzieć

Nowy Huzar Activ Plus skutecznie zwalcza wrażliwą miotłę zbożową oraz jest niezawodny w zwalczaniu życic. Dodatek tienkarbazonu wzmaga również działanie przeciwko chwastom dwuliściennym, włącznie z tak uciążliwymi jak przytulia czepna, chaber bławatek czy fiołek polny.
Rośliny, które rozwijają się jesienią powodują największe straty w plonach. Miotła „z jesieni” może wydawać kwiatostany z większą liczbą nasion niż ta, która rozwija się dopiero wiosną. Mimo to niezwalczana miotła w zbożach jarych może szybko się rozprzestrzeniać i także należy ją zwalczać. W tym sezonie wyjątkowo wielu rolników – ze względu na suchą, ciepła i długa jesień – wykonało zabiegi herbicydowe jesienne. Do wiosennych zabiegów można zastosować Huzar® Activ Plus. Jest to selektywny herbicyd o działaniu układowym stosowany nalistnie. Środek ten należy stosować od początku fazy krzewienia roślin do końca fazy 1-go kolanka (BBCH 23 - 31) w dawce 1,0 l/ha.

Polecane produkty

Agnieszka Tkaczuk

Opiekun Centrum Doradztwa Technicznego w Strzeszkowicach
Autor