Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

uprawa pszenicy, pszenżyto, jęczmień, rzepak, choroby zbóż, mszyce, szkodniki rzepaku, zwalczanie szkodników rzepaku, zwalczanie chorób zbóż, lustracja plantacji, zboża ozime, rzepak ozimy, tilmor, opryski rzepaku, susza

Pogoda sprzyja chorobom i szkodnikom zbóż oraz rzepaku

W rejonie Polski południowo- zachodniej trwają siewy pszenic ozimych. Żyto i pszenżyto oraz jęczmień najczęściej są w fazie pełni krzewienia. Podczas lustracji plantacji jęczmion ozimych nie zauważono dużych ilości zarówno mszyc jak i skoczków, które mogą być nosicielami m. inn. wirusa BYDV (żółtej karłowatości liści jęczmienia). Jedyną metodą zapobiegającą przenoszeniu tego patogenu jest wcześniejsze zaprawienie materiału siewnego zaprawą insektycydowo-fungicydową lub wykonanie (właśnie w tym czasie) zabiegu insektycydem do tego celu przeznaczonym.  Większym zagrożeniem dla plantacji zbóż ozimych sianych we wczesnych terminach agrotechnicznych stanowią duże naloty ploniarki zbożówki, która w sprzyjających warunkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji.

 

Roślina jęczmienia ozimego zniszczona przez żerującą larwę ploniarki zbożówki

Roślina jęczmienia ozimego zniszczona przez żerującą larwę ploniarki zbożówki

 

Na jęczmieniu, zauważono również pierwsze objawy plamistości siatkowej, mączniaka prawdziwego oraz rdzy jęczmienia. Jeśli wegetacja nie zostanie przyhamowana przyszłotygodniowym ochłodzeniem, to należy się liczyć z jesiennym zabiegiem fungicydowym w tym gatunku.

 

Plamistość siatkowa na jęczmieniu ozimym i Rdza jęczmienia na liściu jęczmienia ozimego

Plamistość siatkowa na jęczmieniu ozimym. Rdza jęczmienia na liściu jęczmienia ozimego

 

Mączniak prawdziwy na jęczmieniu ozimym

Mączniak prawdziwy na jęczmieniu ozimym

 

Kondycja rzepaku ozimego przedstawia się bardzo dobrze. Rośliny mają od 6 do 8 liści i najczęściej są mocno wyrośnięte. Jeżeli jeszcze ktoś nie wykonał jesiennego zabiegu lecząco- skracającego, to jest to ostatni moment. Najlepszym produktem jest TILMOR 240 EC (dawka jesienna 0,75 l/ha), który oprócz zwalczenia suchej zgnilizny spowoduje również wyrównanie jesiennego wzrostu, rozwoju oraz poprawę wigoru roślin. Na dzień dzisiejszy rolnicy w regionie zmagają się z plagą mszyc w rzepaku ozimym, które nalatują plantacje bez przerwy.

 

Kolonia mszyc oraz pojedyncze mączliki na liściu rzepaku ozimego 

Kolonia mszyc oraz pojedyncze mączliki na liściu rzepaku ozimego.

 

W rejonie rolnicy kończą zbiory kukurydzy, która w tym roku ma rekordowo niską wilgotność dochodzącą czasami do 15 %. W pełni również zbiory buraków cukrowych, których plony są niższe niż średnie plony w rejonie. Jeżeli jeszcze ktoś nie zasiał pszenicy ozimej po poplonach, które nie mogły być niszczone wcześniej z uwagi na regulacje związane z dopłatami unijnymi, to – niestety- czeka na deszcz, gdyż orka jak i inne uprawki w tych warunkach są niemożliwe do wykonania.

 

 

Polecane produkty