Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

Komunikaty, program ochrony, choroby zbóż, rzepak, sytuacja na polach

Sytuacja na polach – początek kwietnia

Obecna sytuacja na polach nie sprzyja wykonywaniu oprysków, ponieważ silne wiatry nie pozwalają na to, aby precyzyjnie wykonać zabieg. Trwają siewy zbóż jarych, ale niestety w suchą glebę, ponieważ od dłuższego czasu na terenie południowego wschodu nie padał deszcz.

Stacja meteo zlokalizowana w okolicach Lublina zanotowała -3 stopnie C wczesnym rankiem na początku kwietnia, natomiast temperatura w dzień wynosi średnio kilkanaście stopni. Do dziś odczuwamy skutki ciepłej i długiej jesieni z ubiegłego roku. Na plantacjach zbożowych można zaobserwować choroby, które rozwinęły się jesienią: mączniaka i septoriozę. W wielu miejscach możemy także obserwować wirusy, które zostały przeniesione przez mszyce i skoczki jesienią.   

 

Rzepaki w niektórych miejscach „wypadają”, ponieważ żerująca jesienią śmietka zniszczyła korzenie, co w konsekwencji spowodowało zniszczenia i wypady roślin.  Ich duża presja w zeszłym sezonie może skutkować licznym pokoleniem wiosennym. Larwy zimują w bobówce, w ziemi, na głębokości kilku do kilkudziesięciu cm. Pod koniec kwietnia lub na początku maja pojawiają się dorosłe osobniki, dlatego warto monitorować ich pojaw. 

Jak prawidłowo umieścić „żółte naczynie” na plantacji rzepaku w celu sygnalizacji nalotu szkodników

Po około tygodniu samica składa jaja przy szyjce korzeniowej rośliny żywicielskiej, a larwy wylęgają się po 4-8 dniach od złożenia jaj i rozpoczynają żer. Rozwój larw trwa około 3-4 tygodni, po czym następuje przepoczwarczenie w glebie i na przełomie lipca i sierpnia pojawia się drugie pokolenie. Muchówki trzeciej generacji występują we wrześniu i październiku.

Mimo tego jednak rośliny przezimowały dobrze, dzięki łagodnej zimy, a obecnie panujące obniżone temperatury powodują niską aktywność szkodników. 

Polecane produkty

Agnieszka Tkaczuk

Opiekun Centrum Doradztwa Technicznego w Strzeszkowicach
Autor