Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Sytuacja na polach – koniec października
Na zachodzie kraju i nie tylko złota polska jesień zakończyła się wraz z nadejściem upragnionych przez rolników opadów deszczu. Szczęśliwie można było wykonać orkę jesienną, przygotować stanowiska pod zasiewy wiosenne. Ciepły miesiąc spowodował bardzo szybki rozwój ozimin. W takich warunkach – wilgotna powierzchnia gleby najlepiej sprawdzają się herbicydy doglebowe jak Komplet 560 SC.
W rejonie kończą się wykopki ziemniaków przemysłowych. Wielu plantatorów buraka cukrowego czeka na odstawy do cukrowni. Rzepaki są w dobrej kondycji po zastosowaniu ochrony fungicydowej i regulacji preparatem Tilmor 240 EC.
Temperatury, które zafundowała nam jesień przyczyniły się do wzmożonego naloty mszyc oraz tantnisia krzyżowiaczka (Plutella xylostella) na plantacje rzepaku. Przy niskich temperaturach można je skutecznie zwalczać preparatem Decis Mega 50 EW razem z gnatarzem rzepakowcem (Athalia colibri), który również pojawił tegorocznej jesieni.
Tantniś krzyżowiaczek - Plutella xylostella
Na południowym wschodzie kraju ostatnie opady znacznie poprawiły sytuację na polach.
Rolnicy na nowo wyjechali w pole i kontynuują orki oraz zabiegi herbicydowe, które wraz z podnoszącą się temperaturą i wzrostem chwastów stają się coraz bardziej potrzebne. Zboża rosną i wyglądają dobrze, ale dobrze też mają się wschodzące wśród nich chwasty.
Należy zastanowić się jaki preparat dobrać do zwalczania chwastów, pod kątem ich nasilenia i gatunków. Dobrze dobrany zabieg herbicydowy na pewno wykaże wyższą skuteczność. Eliminacja chwastów z uprawy to lepszy wzrost i rozwój zbóż, które mają optymalny dostęp do wody, składników mineralnych oraz światła, co zapewni dobre warunki do wzrostu i rozwoju już od samych wschodów.
Chwasty w zbożu