Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat sadowniczy, ogrodnictwo, sady, Choroby drzew owocowych

Sadownicze wieści - marzec 2019

Drzewa i krzewy owocowe powoli wybudzają się z zimowego spoczynku. W centralnej Polsce widać już zaczątki zielonej tkanki na jabłoniach, m.in. odm. Ligol. W uprawach drzew pestkowych łuski pąków odsłaniają zieloną tkankę. Najbardziej zaawansowane w rozwoju są porzeczki, gdzie pojawiają się wierzchołki pierwszych liści.

Panujące obecnie warunki pogodowe będą sprzyjały dalszemu rozwojowi drzew i krzewów. Zapowiadane na połowę marca ochłodzenie może jedynie spowolnić ten proces.
W sadach nadal trwa cięcie zimowe. W tym czasie, na jabłoniach należy zwrócić uwagę na bielące się pędy będące oznaką bytowania sprawcy mączniaka jabłoni. Takie pędy są źródłem infekcji w rozpoczynającym się sezonie, dlatego należy usunąć je z drzew.

 

Wraz z ruszeniem wegetacji warto pomyśleć o nawożeniu, szczególnie azotowym. W sadach dawki azotu można podzielić na dwie, tak aby pierwsza dawka tego składnika została wprowadzona do gleby co najmniej 2 tygodnie przed kwitnieniem. Biorąc pod uwagę panujące obecnie warunki pogodowe i stan rozwoju drzew, nawożenie można planować na 3-4 tydzień marca.

Na plantacjach roślin jagodowych widać oznaki ubiegłorocznych problemów w ochronie. W uprawie porzeczek możemy zaobserwować objawy żerowania wielkopąkowca. Nabrzmiałe pąki świadczą o obecności tego wysoce szkodliwego roztocza. Coraz cieplejsze dni będą sprzyjały rozwojowi szkodnika i przyspieszały czas rozpoczęcie migracji do nowych pąków.

 

Na plantacjach roślin jagodowych, w czasie lustracji warto zwrócić uwagę na obecność coraz groźniejszego dla tej uprawy misecznika śliwowca. Zimujące w ukryciu larwy (głównie na pędach) w ciepłe dni rozpoczną proces wychodzenia z zimowisk i na nowa rozpoczną żerowanie. Miseczniki mogą prowadzić nawet do całkowitego zamierania krzewów, dlatego warto zwrócić na ten gatunek szczególną uwagę.
 

Polecane produkty

Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński

Opiekun Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach
Autor