Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat sadowniczy, Komunikaty, sadownictwo, środki ochrony roślin, Choroby drzew owocowych, jabłonie, komunikaty sadownicze, uprawy sadownicze

Komunikat sadowniczy 13 maja 2019

Obecnie panujące warunki pogodowe determinują najwyższe zagrożenie związane z parchem jabłoni w tym sezonie. Praktycznie w całym kraju w ciągu ostatnich 2-3 dni spadł deszcz, w różnym nasileniu.

10-13 maja 2019

Lokalizacja stacji
Opad w mm
Lokalizacja stacji  Opad w mm 
 Błotniki k. Tczewa
 12,0  Michalczew k. Warki  12,6
 Sławkowo k. Torunia  12,8  Ostrołęka k. Sandomierza  1,2
 Złotniki k. Poznania  15,8  Sulejów k. Piotrkowa Trybunalskiego  13,2
 Kawnice k. Konina  11,0  Piotrowice Wielkie k. Lublina  2,6
 Sadowo k. Rybna  14,2  Kuklice k. Wrocławia  9,4
 Zabostów k. Łowicza  7,2  Brzezna k. Nowego Sącza  15,8
 Kozietuły Nowe k. Mogielnicy  8,4  Czernichów k. Krakowa  14,0
 Góra Św. Jana k. Szczyrzyc  17,6  Orły k. Przemyśla  7,0

 

Suma opadów w wybranych lokalizacjach, w dniach 10-13 maj (do godz. 8:00)

Bez wątpienia doprowadziło to do znacznych wysiewów zarodników workowych, a utrzymujące się przed długi okres czasu zwilżenie liści potęguję siłę infekcji. Prognozy pogody na ten tydzień są bardzo niepokojące – praktycznie codziennie możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu, które będą „utrzymywały przy życiu” już rozpoczętą infekcję, mogą również prowadzić do kolejnych wysiewów zarodników. Na jabłoniach praktycznie kończy się kwitnienie, w wielu miejscach obserwujemy już wzrost zawiązków. Młode zawiązki są najbardziej podatne na infekcje ze strony sprawcy parcha jabłoni, dlatego ten tydzień będzie kluczowy w ich ochronie przed tą chorobą.

Zapowiadane dalsze opady deszczu oraz silny wiatr mogą Nas zmusić do wykonywania zabiegów w nie zawsze optymalnych warunkach pogodowych. Dlatego strategia ochrony na najbliższe kilka dni powinna opierać się na działaniach nie tylko interwencyjnych ale przede wszystkim przerywających infekcję oraz zabezpieczających.

Zarodniki workowe kiełkują tylko w obecności wody, kiedy tkanka wyschnie zarodniki tracą możliwość kiełkowania – zachowują jednak zdolność do wznowienia tego procesu jeżeli zwilżenie pojawi się w ciągu następnych kilku/kilkunastu godzin. Wartości te są silnie uzależnione od wysokości temperatury powietrza, która stymuluje proces kiełkowania (im niższa tym dłuższy czas rozpoczęcia infekcji czyli wniknięcia strzępki infekcyjnej do tkanek) oraz żywotność wysianych zarodników.

 

Kozietuły Nowe k. Mogielnicy, symulacja rozwoju parcha jabłoni wg. modelu RIMpro.

Kozietuły Nowe k. Mogielnicy, symulacja rozwoju parcha jabłoni wg. modelu RIMpro.

UWAGA

W sadach gdzie stwierdzono, bądź obawiamy się występowania ras odpornych grzyba Venturia ineaqualis na preparaty z grupy strobiluryn stosujemy je do zabiegów przeciwko mączniakowi jabłoni oraz w warunkach małej presji ze strony parcha jabłoni

Produkty o działaniu kontaktowym (zapobiegawczym) można stosować w okresie gdy tkanki na drzewie są jeszcze mokre, nawet w czasie niewielkiej mżawki. Kiełkujące zarodniki chłoną wodę, a razem z nią substancję aktywną, która w przypadku typowych preparatów zapobiegawczych (ditianon, kaptan)  wykazuje niespecyficzny mechanizm działania, ograniczając tym samym możliwość generowania ras odpornych

Do zabiegu przerywającego infekcję (stop-spray) możemy stosować także produkty z grupy strobiluryn, np. Zato 50 WG lub Flint Plus 64 WG, których substancja aktywna wykazuje silne powinowactwo do powierzchniowej warstwy woskowej (kutykuli).   

 

Dodatkowe zabiegi zapobiegawcze oraz stop-spray muszą być uzupełnieniem ochrony w tym trudnym okresie. Ze względu na zmienną aurą oraz (co gorsze) niskie temperatury powietrza, nie będziemy mieć zbyt wielu okazji do wykonania zabiegu interwencyjnego, dlatego należy pilnie śledzić prognozy pogody.

 

Brzezna k. Nowego Sącza – symulacja rozwoju parcha jabłoni wg. modelu RIMpro.

Brzezna k. Nowego Sącza – symulacja rozwoju parcha jabłoni wg. modelu RIMpro

Warto wiedzieć

Decydując się na wybranie preparatów z grupy anilinopirymidyn pamiętajmy, że cechują się one niższą skutecznością w ochronie nowych przyrostów oraz zawiązków
Jako produkty o działaniu interwencyjnym będziemy mogli wykorzystać te oparte na substancjach z grupy triazoli (difenkonazol, tebukonazol). Biorąc pod uwagę zaawansowany rozwój drzew (nowe przyrosty, młode zawiązki) będą one wykazywały najwyższą skuteczność. Pamiętajmy jednak, że ich działanie jest najlepsze w temperaturach zbliżonych do 15oC (zarówno w trakcie zabiegu jak i kilka godzin po). Dobrym rozwiązaniem może okazać się Luna Experience 400 SC (fluopyram+tebukonazol). Wyniki prowadzonych badań i obserwacji wskazują na wysoką skuteczność tego produktu do 72 godzin po wystąpieniu infekcji. Produkt ten działa jednocześnie zapobiegawczo oraz interwencyjnie, w dawce 0,75 L/ha. Wykazuje wysoką skuteczność zarówno przeciwko parchowi jabłoni, jak również w ochronie przed mączniakiem. Nie wymaga stosowania łącznie z innymi produktami o działaniu powierzchniowym (kontaktowym).
Kluczowym elementem w wyborze produktu będzie czas jaki minął od rozpoczęcia infekcji. Najdłużej działającą substancją aktywną jest difenkonazol, który możemy stosować maksymalnie do 120 godzin od rozpoczęcia infekcji. Pamiętajmy jednak, że ta wartość ma pewne odchylenia, na które wpływa przede wszystkim temperatura powietrza oraz presja ze strony parcha jabłoni. Pamiętać należy, że wraz z każdą godziną maleje skuteczność wszystkich produktów o działaniu interwencyjnym. Nie czekajmy zatem zbyt długo, często przeoczenie jednego okna pogodowego może decydować o konieczności intensywnej ochrony przed parchem do końca sezonu. Jeżeli warunki pogodowe nie pozwolą Nam wykonać zabiegu interwencyjnego w odstępie 1-2 dni od rozpoczęcia infekcji, w kolejnych dniach zalecamy wybrać produkt oparty na difenkonazolu.

Polecane produkty

Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński

Opiekun Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach
Autor