Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat sadowniczy, Komunikaty, ochrona, ogrodnictwo, środki ochrony roślin, jabłonie, sady, uprawy sadownicze

Powiązane strony

Komunikat sadowniczy 18 kwietnia 2019

Skuteczna ochrona przed miodówką powinna opierać się na stosowaniu preparatów chemicznych zanim populacja tego szkodnika mocno się rozbuduje.

Warto wiedzieć

Najtrudniej zwalczyć najstarsze larwy miodówki gruszowej, szczególnie gdy otoczą się rosą miodową. Zabieg wykonany w pierwszym etapie rozwoju pokolenia zimowego ułatwi nam ochronę po okresie kwitnienia.
Większość produktów zarejestrowanych do zwalczania miodówki wykazuje najwyższą skuteczność w stosunku do młodszych stadiów rozwojowych  larw (tzw. L1-L3). W związku z tym zabiegi ochronne powinny być wykonywane wtedy gdy rozwój populacji miodówki dopiero nabiera tempa, a w koloniach dominują młode osobniki larwalne .

W czasie lustracji prowadzonych w ostatnich kilku dniach w centralnej Polsce zaobserwowaliśmy pierwsze larwy miodówki gruszowej żerujące na rozwijających się liściach i kwiatach. Odnajdywane złoża jaj zaczęły zabarwiać się na intensywny pomarańczowy kolor, co świadczy o zbliżającym się terminie wylęgania kolejnych osobników. Wzrost temperatury powietrza, z każdym dniem przyspieszy ten proces, co może skutkować wręcz masowym pojawem larw pokolenia zimowego.

W sadach, gdzie w czasie szczegółowej lustracji stwierdziliśmy obecność larw warto wykonać zabieg zwalczający. W tym celu można użyć preparat Sivanto Prime w dawce 0,9 L/ha. Zabieg tym produktem będzie również skuteczny na pojawiające się na gruszach mszyce.  

Substancja aktywna preparatu Sivanto Prime (flupyradifuron) działa systemicznie. Krążąc w roślinie będzie skutecznie chroniła grusze przed larwami, które wylęgną się w najbliższych dniach. Nie ma potrzeby dodawać do zabiegu środków zwilżających.

Pod żadnym pozorem nie stosujmy na gruszach produktów nieselektywnych z grupy pyretroidów czy fosforoorganicznych!

 

Już wiele lat temu stwierdzono występowanie ras odpornych miodówki gruszowej na substancje aktywne należące do tych grup chemicznych. Dodatkowo, wyniszczają one populację organizmów pożytecznych, które odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie przed miodówkami. W sadach gdzie zrezygnowano ze stosowania produktów nieselektywnych, przy odpowiednio prowadzonej ochronie, nie ma większych problemów ze zwalczaniem tego szkodnika.


Polecane produkty

Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński

Opiekun Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach
Autor