Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat sadowniczy, kwitnienie, sadownictwo, jabłonie

Komunikat sadowniczy 25 kwietnia 2019

Praktycznie w całym kraju rozpoczął się jeden z najważniejszych etapów rozwoju drzew jabłoni – okres kwitnienia. W tym czasie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na „jakość” prowadzonej ochrony, szczególnie w obliczu zapowiadanych na koniec kwietnia (28-30 kwiecień) opadów deszczu. Obecnie na drzewach występuje spora ilość zielonej tkanki: liście rozetowe, kwiaty, wyrastające z pąków wierzchołkowych przyrosty, które są bardzo podatne na infekcje ze strony sprawców takich chorób jak parch jabłoni czy mączniak jabłoni.
Wokół pąków i rozet formuje się wiele miejsc, w których wilgoć z zapowiadanych opadów może utrzymywać się o wiele dłużej w porównaniu do wskazań czujników mokrego liścia, które są elementem wyposażenia każdej stacji meteorologicznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania systemów informujących o rozwoju sprawców chorób. Wilgoć jest niezbędna w procesie kiełkowania zarodników workowych parcha jabłoni dokonujących infekcji pierwotnych. W przypadku całkowitego wyschnięcia podatnej tkanki zarodniki nie kiełkują ale zachowują zdolność do rozpoczęcia procesu infekcji jeśli po niedługim czasie od wysiewu wystąpi kolejny opad. Dłuższy okres przesuszenia powoduje zamieranie zarodników i zakończenie infekcji. Prognozy pogody na koniec kwietnia wymuszają wykonanie PRZEDE WSZYSTKIM zabiegu preparatem o działaniu zapobiegawczym, najlepiej w niedługim odstępie czasu przed zapowiadanym opadem. Jeżeli warunki sprzyjające infekcji będę się długo utrzymywały warto rozważyć wykonanie zabiegu przerywającego infekcje, również jednym z preparatów o działaniu kontaktowym, w tym również produktów z grupy strobiluryn (np. Zato 50 WG, Flint Plus 64 WG) w tych miejscach gdzie nie stwierdzono wstępowania ras odpornych grzyba Venturia ineaqualis na substancje aktywne z tej grupy chemicznej.

Uwaga!

Obecnie na rynku pojawiło się wiele preparatów opartych na substancjach aktywnych z grupy SDHI, które są zaklasyfikowane do grupy zwiększonego ryzyka selekcji ras odpornych sprawcy parcha jabłoni. Zalecamy rozważne stosowanie fungicydów z grupy SDHI i nie wykonywanie nimi więcej niż 3 zabiegów w sezonie.
Jeżeli dojdzie do prognozowanych wysiewów oraz infekcji, po jej zakończeniu będziemy decydowali o wyborze produktu charakteryzującego się działaniem interwencyjnym, którego zadaniem będzie wyniszczenie rozwijającej się w tkankach strzępki infekcyjnej. Warto pamiętać o tym, że długość działania poinfekcyjnego zależna jest przede wszystkim od temperatury powietrza, która modeluje tempo rozwoju grzyba w tkankach. Nie warto zatem zwlekać i w możliwie najkrótszym czasie po zakończeniu infekcji, w sprzyjających do tego warunkach pogodowych wykonać zabieg np. preparatem Luna Experience 400 SC w dawce 0,75 L/ha. Jakie są zalety tego fungicydu? Przede wszystkim szerokie spektrum zwalczanych sprawców chorób grzybowych. Oprócz parcha jabłoni i mączniaka, ogranicza również rozwój sprawców chorób gniazda nasiennego czy okolic kielicha (szara pleśń). Luna Experience dzięki zawartości fluopyramu (SDHI) oraz tebukonazolu (triazole) skutecznie chroni drzewa jabłoni w tym najtrudniejszym momencie sezonu wegetacyjnego.
Model symulujący rozwój chorób wskazuje na możliwość wystąpienia bardzo silnych infekcji o ile sprawdzi się prognoza odnośnie weekendowych opadów deszczu (stacja Kozietuły Nowe, gmina Mogielnica)
Model symulujący rozwój chorób wskazuje na możliwość wystąpienia bardzo silnych infekcji o ile sprawdzi się prognoza odnośnie weekendowych opadów deszczu (stacja Kozietuły Nowe, gmina Mogielnica)
Opis do wykresu:
A – ciemnoniebieskie tło informuje o opadach deszczu, a jasnoniebieskie o okresie zwilżenie liści
1 – (bordowe tło) pula zarodników niedojrzałych, których gotowość do wysiewu będzie rosła wraz z postępem wegetacji
2 – (czerwone tło) pula zarodników dojrzałych, gotowych do wysiewu po wystąpieniu opadu
3 – ilość zarodników workowych wysianych podczas opadu deszczu
4 – (szare tło) okres kiełkowania zarodników workowych (im dłużej trwa zwilżenie tym dłuższy czas na skiełkowanie wszystkich wysianych zarodników)
5 – (czerwone kreska) wartość infekcji
6 – (pomarańczowe tło) czas w jakim można zastosować produkt interwencyjny o długości działania do 300 stopnio-godzin (suma średnich godzinowych temperatur powietrza liczonych od momentu zakończenia infekcji).

W okresie kwitnienie nie wykonujemy zabiegów insektycydami!

 

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony bawełnicy korówki oraz mszyc, głównie mszycy jabłoniowo-babkowej zalecamy systematyczne lustracje, które ułatwią wykrycie zagrożenia i podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu zwalczającego po kwitnieniu. Wybierając do tego zabiegu preparat zwróćmy uwagę na ten, który charakteryzuje się szerokim spektrum zwalczanych szkodników, Movento 100 SC, który krąży w roślinie przez bardzo długi czas, utrzymując wysoka skuteczność nawet do 30 dni po zabiegu.

Polecane produkty

Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński

Opiekun Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach
Autor