Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Sadownicza Stacja Badawcza w Kozietułach Nowych - Informacje z regionu
Praktcznie na wszystkich odmianach jabłoni i grusz w całym kraju pojawiły się zielone tkanki. Podobnie sytuacja wygląda na drzewach pestkowych. Najbardziej zaawansowane w rozwoju są krzewy jagodowe – porzeczki oraz borówki. W tym okresie producenci powinni zwrócić szczególna uwagę na odpowiednie nawożenie doglebowe oraz monitorować pojawiające się poszczególne gatunki szkodników.
W sadach jabłoniowych z dnia na dzień rośnie zagrożenie ze strony sprawców dwóch najważniejszych chorób – parcha jabłoni oraz mączniaka jabłoni. Ciepłe, słoneczne dni z pojawiającymi się lokalnie opadami deszczu sprzyjają również rozwojowi chorób kory i drewna. Obecnie sadownicy wykonali bądź w najbliższych dniach wykonają zabieg preparatami na bazie miedzi. Dalsza ochrona będzie uzależniona od stopnia dojrzałości zarodników workowych odpowiedzialnych za infekcje pierwotne parcha jabłoni. Najbliższe opady deszczu mogą uruchomić proces wysiewu zarodników, dlatego bardzo ważna będzie szczelna i systematyczna ochrona zapobiegawcza. Warto kontynuować usuwanie z drzew objawów występowania mączniaka jabłoni, a do ochrony najmłodszych liści stosować preparaty oparte o siarkę elementarną.
W sadach wiśniowych oraz jabłoniowych zauważyliśmy pierwsze, żerujące w otwierających się pakach, osobniki mszyc. Warto prowadzić szczegółową lustrację aby określić poziom zagrożenia. W związku ze zmienną aurą pogodową proces wykluwania się mszyc oraz przędziorka owocowca z zimujących jaj może być stopniowy i długotrwały, warto jednak zlustrować sad i na podstawie oceny wizualnej wyznaczyć najlepszy termin do wykonania zabiegu.
W sadach gruszowych wybudzone z zimowej diapauzy osobniki dorosłe miodówki gruszowej rozpoczną niebawem składanie jaj na pędach oraz młodych, jeszcze nie rozwiniętych listkach. W miejscach, w których w ubiegłym roku presja ze strony tego szkodnika była duża.
Warto wiedzieć
Pozostałości po grzybach sadzakowych rozwijających się na rosie miodowej, lepkiej, słodkiej wydzielinie produkowanej przez miodówki w trakcie żerowania. Takie drzewa są bardziej podatne na niskie temperatury, gorzej plonują.
Warto poświęcić trochę czasu na szczegółową lustrację pamiętając o tym, że miodówki najlepiej zwalczać przed i/lub po kwitnieniu, wykonując zabiegi przede wszystkim na młodsze stadia larwalne. Asortyment środków do ochrony przed miodówką gruszową jest bardzo wąski, jednak w tym roku do zwalczania tego szkodnika sadownicy będą mogli użyć nowo zarejestrowanego produktu Sivanto Prime.
Koniec zimy to czas, w którym dokonujemy oceny założonych jesienią ubiegłego roku doświadczeń przechowalniczych. Po wstępnych ocenach zaobserwowaliśmy sporo jabłek z objawami gorzkiej zgnilizny.
Objawy gorzkiej plamistości (odm. Pinowa)
oraz tzw. chorób przyrannych jak szara pleśń, brunatna zgnilizna
Objawy gorzkiej plamistości (odm. Pinowa) Objawy brunatnej zgnilizny (od,. Fuji)
czy mokra zgnilizna (sina pleśń).
Objawy mokrej zgnilizny (odm. Fuji)
O wynikach prowadzonych badań będziemy informować na bieżąco.