Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

Komunikaty, komunikat sadowniczy, ogrodnictwo, sadownictwo, choroby gruszek, choroby jabłek, jabłonie, uprawy sadownicze

Sadownicze wieści – I połowa listopada

Z dużym niepokojem sadownicy zakończyli zbiory ostatnich owoców jabłoni. Panujący w środowisku pesymizm odnośnie handlu i uzyskania satysfakcjonujących cen za jabłka nie jest jedynym problemem, z którym przyjdzie Nam się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych i długo utrzymującego się ciepła trzymane w chłodniach owoce wykazuję wyższe niż zazwyczaj parametry dojrzałości – o czym może świadczyć wysoka zawartości dwutlenku węgla w komorach przechowalniczych. Procesu dojrzewania nie jesteśmy w stanie zatrzymać, możemy jedynie go spowolnić stosując m.in. produkty oparte o 1-MCP - związek z grupy blokerów etylenu. Pamiętajmy jednak, że nawet ten preparat nie jest w stanie utrzymać jabłek w odpowiedniej jakości handlowej, gdy zostały one zebrane zbyt późno.

 

Jesień to czas gdy zajmujemy się usuwaniem starych, nierentownych kwater. Zanim jednak posadzimy w tym miejscu kolejne drzewka przygotujmy odpowiednio glebę wysiewając m.in. różne gatunki roślin motylkowych, stosując naturalne nawozy typu obornik (wzbogacenie gleby w substancje organiczne), doprowadzając odczyn pH gleby do optymalnego dla danej rośliny.

 

Zakładanie nowego sadu

Zanim posadzimy nowy sad.

 

Pozostawione na drzewach niezebrane owoce mogą być w kolejnym sezonie źródłem infekcji ze strony brunatnej zgnilizny. Dodatkowo może dochodzić do porażenie pędów, do których taki owoc się przykleił. Zalecamy w miarę możliwości aby usuwać porażone owoce oraz pędy, a w kolejnym sezonie przestrzegać ściśle programu ochrony przed brunatną zgnilizną drzew.

 

Jabłka z objawami brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych

Jabłka z objawami brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych

 

Objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych na śliwkach

Śliwki z objawami brunatnej zgnilizny drzew pestkowych

 

W Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach Nowych przeprowadzamy ostatnie oceny doświadczeń zaplanowanych na sezon 2018. W tym roku mieliśmy przyjemność spotykać się w wieloma sadownikami, doradcami oraz naukowcami i przedstawiać „w polu” wyniki prowadzonych przez Nas badań. Poczynając od zimowych szkoleń, przez artykuły w czasopismach branżowych będziemy Państwa informować o rezultatach Naszych prac.

 

Doświadczenia w Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer

W Sadowniczej Stacji Badawczej trwają ostatnie prace związane z działalnością doświadczalną

Polecane produkty

Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński

Opiekun Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach
Autor