Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat warzywniczy, Komunikaty, ogrodnictwo, warunki pogodowe

Komunikat warzywniczy 31 lipca 2019

Sezon wegetacyjny w pełni, ostatnie dni w całej Polsce to wysokie temperatury i w zależności od rejonu Polski intensywne opady deszczu w czasie burz. Wysoka wilgotność powietrza i umiarkowane temperatury, które są prognozowane od jutra będą sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. W centralnej Polsce na chwilę obecną mamy duże zagrożenie ze strony mączniaka prawdziwego w uprawach marchwi  i pietruszki. Mączniaka rzekomego w uprawie cebuli i ogórka nie obserwowaliśmy dotychczas ale należy regularnie monitorować plantacje. W uprawie marchwi pojawiły się w ostatnich dniach pierwsze osobniki mszycy topolowo-marchwiowej.
Bawełnica topolowo-marchwiana

Jest gatunkiem dwudomowym. Od czerwca uskrzydlone osobniki zaczynają przelatywać na plantacje marchwi. Zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Rozwija się około 6- 9 pokoleń. Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem żerowania mszyc, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin jest zahamowanie wzrostu korzeń. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole. Jest to gatunek mszycy, który na cięższych glebach może powodować większe straty w plonie (około 50 % masy) niż połyśnica marchwianka.

Warto wiedzieć

Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu.

Kontrolę obecności tego szkodnika na korzeniach marchwi prowadzi się przy pomocy "odkrywek". Należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać marchew i dokładnie obejrzeć korzenie. Jedna kolonia tej mszycy- obecność "białej waty" - jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.

Alternarioza naci marchwi

Typowe objawy choroby  to drobne, czarnobrązowe plamki na liściach i ogonkach liściowych. Jest to choroba atakująca na początku dolne liście, rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność.
Mączniak prawdziwy w uprawie marchwi i pietruszki
    
Typowe objawy to szarobiały nalot na liściach i ogonkach liściowych. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura w ciągu dnia oraz umiarkowana wilgotność.


Do zwalczania alternariozy naci marchwi i mączniaka prawdziwego polecamy preparaty:

 

  • Luna Experience 400 SC to środek o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w uprawie marchwi i pietruszki. Zalecana dawka 0,75 l/ha.
  • Zato 50 WG środek ten należy stosować zapobiegawczo z chwilą pojawienia się pierwszych objawów. Zalecana dawka to 0,25 kg/ha.


Polecane produkty

Katarzyna Gładka-Kubiak

Katarzyna Gładka–Kubiak

Opiekun Warzywniczego Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie

Autor