Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Powiązane strony
Komunikat warzywniczy 31 lipca 2019
Jest gatunkiem dwudomowym. Od czerwca uskrzydlone osobniki zaczynają przelatywać na plantacje marchwi. Zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Rozwija się około 6- 9 pokoleń. Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem żerowania mszyc, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin jest zahamowanie wzrostu korzeń. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole. Jest to gatunek mszycy, który na cięższych glebach może powodować większe straty w plonie (około 50 % masy) niż połyśnica marchwianka.
Warto wiedzieć
Kontrolę obecności tego szkodnika na korzeniach marchwi prowadzi się przy pomocy "odkrywek". Należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać marchew i dokładnie obejrzeć korzenie. Jedna kolonia tej mszycy- obecność "białej waty" - jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.
- Do zwalczania Bawełnicy topolowo – marchwiowej polecamy preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Okres karencji w marchwi to tylko 7 dni.
Typowe objawy choroby to drobne, czarnobrązowe plamki na liściach i ogonkach liściowych. Jest to choroba atakująca na początku dolne liście, rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność.

Objawy alternariozy naci marchwi
Typowe objawy to szarobiały nalot na liściach i ogonkach liściowych. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura w ciągu dnia oraz umiarkowana wilgotność.
Do zwalczania alternariozy naci marchwi i mączniaka prawdziwego polecamy preparaty:
- Luna Experience 400 SC to środek o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w uprawie marchwi i pietruszki. Zalecana dawka 0,75 l/ha.
- Zato 50 WG środek ten należy stosować zapobiegawczo z chwilą pojawienia się pierwszych objawów. Zalecana dawka to 0,25 kg/ha.