Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat warzywniczy, ogrodnictwo, uprawa warzywna, choroby warzyw, szkodniki warzyw

Komunikat warzywniczy 14 czerwca 2019

Ostatni tydzień w całej Polsce przyniósł bardzo wysokie temperatury, upalna pogoda nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi rośli i wiąże się z pojawem szkodników i chorób. W tym tygodniu w całej Polsce rozpoczął się intensywny nalot wciornastka tytoniowca oraz wzrosło zagrożenie ze strony Stemphylium vesicarium. Prognozowane są burze i spadek temperatury, w związku z zmianą pogody w kolejnych dniach może wzrosnąć zagrożenie mączniakiem rzekomym.

Warzywa cebulowe

Stemphylium vesicarium

 

Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne na wewnętrznej stronie najstarszych liści. W miarę rozwoju choroby liść zasycha.

Ekspert radzi

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych.W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów z tych samych grup chemicznych.

Ochrona

Luna Experience 400 SC  w dawce 0,5 l/ha, zabieg należy wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Oprysk tym preparatem  zapewnia ochronę przed Stemphylium, zgnilizną szyjki cebuli, alternariozą, rdzą oraz białą plamistością. Preparat powinno stosować się na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 czyli od momentu gdy zaczyna formować się zgrubienie cebulowe. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2.

Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomymzgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Preparat należy stosować na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 – początek formowania zgrubienia cebulowego. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha. 

Mączniak rzekomy

Po zapowiadanej zmianie pogody, spadku temperatur i wzroście wilgotności  spodziewać się możemy silnej presji ze strony mączniaka rzekomego. Zalecamy dokładne lustrowanie plantacji. Profilaktycznie lub w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – grafitowo - szary nalot grzybni na blaszce liściowej,  należy wykonać  zabiegu ochrony.

Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.

• W późniejszym okresie - od momentu formowania się zgrubienia cebulowego zaleca się zastosowanie środka Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym,  zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.

Warto wiedzieć

Zabiegi opryskiwania należy wykonać 2 lub 3 razy, co 7 dni

Monitorowanie szkodników

Wciornastek tytoniowiec

Szkody wyrządzają osobniki dorosłe (czarne lub brunatne) i larwy (jasnożółte). Objawem żerowania są drobne, podłużne białosrebrzyste plamy. Szczypior w miejscu żerowania wciornastków załamuje się i zasycha wcześniej niż zdrowe rośliny.

Decis Mega 50 EW w dawce 0,15l/ha przemiennie z innymi preparatami zarejestrowanymi w uprawach cebulowych do zwalczania wciornastka tytoniowca.

Polecane produkty

Katarzyna Gładka-Kubiak

Katarzyna Gładka–Kubiak

Opiekun Warzywniczego Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie

Autor