Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat warzywniczy, Komunikaty, ochrona, środki ochrony roślin, choroby warzyw, szkodniki warzyw, zagrożenia w uprawach

Komunikat warzywniczy 21 maja 2020

Jak pokazują modele chorobowe analizujące przebieg pogody i warunki sprzyjające rozwojowi zarodni oraz infekcji, w całej Polsce panują obecnie sprzyjające warunki do rozwoju mączniaka rzekomego na cebuli. W centralnej i północnej Polsce Fot. 1 i 2 możliwe są już infekcje.  

 

Model chorobowy mączniak rzekomy cebuli Bedlno

Fot. 1 Model chorobowy mączniak rzekomy cebuli, lokalizacja Polska Centralna, Bedlno 


 

Model chorobowy mączniak rzekomy cebuliFot. 2  Model chorobowy mączniak rzekomy cebuli, lokalizacja Polska Północna, Pordenowo, Żuławy 

 

Cebula ozima, dymka, z siewu wiosennego

Zalecamy dokładne lustrowanie plantacji. Profilaktycznie lub w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – grafitowo - szary nalot grzybni na blaszce liściowej fot. 3,  zaleca się wykonanie zabiegu ochrony.

•  Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem. 
•  W późniejszym okresie wzrostu - od momentu formowania się cebul zaleca się zastosowanie środka Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym, zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.  

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów z tych samych grup chemicznych.

Polecane produkty

Katarzyna Gładka-Kubiak

Katarzyna Gładka–Kubiak

Opiekun Warzywniczego Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie

Autor