Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat warzywniczy, Komunikaty, ogrodnictwo, szkodniki warzyw

Komunikat warzywniczy 24 maja 2019

Sezon wegetacyjny trwa w całej Polsce w ostatnim tygodniu wystąpiły opady deszczu i poprawiły się warunki dla wzrostu i rozwoju warzyw. W tym tygodniu docierały do nas sygnały z całej Polski o pojawieniu się pierwszych motyli Tantnisia krzyżowiaczka a na plantacjach cebuli pojawiła się śmietka cebulanka.

Monitorowanie szkodników

 

Nadal aktualny jest komunikat z 10 maja dotyczący monitorowania plantacji warzyw kapustnych pod kątem wystąpienia śmietki kapuścianej i mączlika warzywnego.

 

Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)

W całej Polsce rozpoczął się nalot wiosennego pokolenia Tantnisia krzyżowiaczka.
Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez Tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają "okienka" w liściach zewnętrznych

 

Gąsienice tantnisia krzyżowiaczka

Gąsienice Tantnisia krzyżowiaczka

 

Uszkodzenia po żerowaniu tantnisia

Uszkodzenia po żerowaniu tantnisia krzyżowiaczka

Śmietka cebulanka
W całej Polsce istnieje duże zagrożenie z strony śmietki cebulanki. Larwy wgryzają się do rośliny od dołu, zjadając najpierw korzenie i poprzez piętkę wchodzą do nasady szczypioru. Rośliny pozbawione korzeni więdną i łatwo dają się wyciągnąć z ziemni. Do zwalczania śmietki cebulanki polecamy preparat Decis Mega 50 EW w dawce 0,15 l/ha o działaniu kontaktowym i żołądkowym.

 

Larwa śmietki cebulanki

Larwa śmietki cebulanki

 

Wypady cebuli po uszkodzeniu przez śmietkę cebulankę

Wypady cebuli po uszkodzeniu przez śmietkę cebulankę

Polecane produkty

Katarzyna Gładka-Kubiak

Katarzyna Gładka–Kubiak

Opiekun Warzywniczego Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie

Autor

Dowiedz się więcej