Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

odchwaszczanie kukurydzy, Roundup, Adengo, Maister Power, glifosat, tienkarbazon, izoksaflutol, szarłat, włośnice, komosa

Kukurydza z chwastami sama się nie upora

Sposób uprawy kukurydzy wyjątkowo sprzyja licznym i rozciągniętym w czasie wschodom chwastów. Na szczęście program ich zwalczania przewiduje elastyczny dobór rozwiązań do sytuacji panującej na danej plantacji.

Kukurydza z racji uprawy w szerokim rozstawie rzędów przez kilka tygodni od siewu pozostawia bardzo dużo wolnej przestrzeni, którą dość szybko zajmują rozliczne chwasty. Ich wschody mogą następować rzutami i ciągnąć się przez kilka tygodni. Tymczasem badania naukowe pokazują, że pozostawienie konkurencji chwastów po osiągnięciu przez kukurydzę fazy 4 liści już się odbija na plonie.


Zwalczanie chwastoów w kukurydzy 

Zwlekanie ze zwalczaniem chwastów po osiągnięciu przez kukurydzę fazy 4 liści może mieć ujemny wpływ na plonowanie.


Jeśli chwasty wzejdą przed kukurydzą


Skoro zasadność zwalczania chwastów nie podlega dyskusji, to również przy wyborze skuteczności herbicydów nie warto szukać kompromisów. Chwasty, które pojawią się krótko po siewie, można eliminować za pomocą herbicydu nieselektywnego Roundup 360 Plus. Rozpoznanie gatunków wzeszłych chwastów umożliwia elastyczne podejście do wyboru dawki herbicydu i zakresu jej skuteczności (tabela). Zabieg przy użyciu Roundup 360 Plus należy wykonać nie później niż 3 dni przed spodziewanymi wschodami kukurydzy.


Herbicydy do skutecznego odchwaszczania kukurydzy w różnych terminach


Herbicyd

Dawka l/ha

Skutecznie zwalczane chwasty

Roundup 360 Plus
(glifosat)

1,25

komosa biała, maruna bezwonna, tobołki polne

1,875

jak wyżej + fiołek polny, gwiazdnica pospolita,
mak polny, miotła zbożowa, perz właściwy,
przytulia czepna, rdestówka powojowata

2,5

jak wyżej + rumian polny, samosiewy zbóż,
żółtlica drobnokwiatowa

Adengo 315 SC
(tienkarbazon metylu
+ izoksaflutol)

0,33-0,44

chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica
pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała,
przytulia czepna, rdest powojowaty, rdest ptasi,
rumian pospolity, samosiewy rzepaku,
szarłat szorstki, tasznik pospolity, włośnice

Maister Power 42,5 OD
(tienkarbazon metylu
+ foramsulfuron
+ jodosulfuron metylosodowy)

1,25-1,5

blekot pospolity, bodziszek drobny, chwastnica
jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita,
iglica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała,
kurzyślad polny, maruna bezwonna, ostrożeń polny,
perz właściwy, poziewnik szorstki, przytulia czepna,
psianka czarna, rdestówka powojowata, rdest ptasi,
umian polny, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki,
tasznik pospolity, tobołki polne, włośnice

2x 0,75*

chwastnica jednostronna, fiołek polny, jasnota
purpurowa, komosa biała, perz właściwy, rdest
powojowaty, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski

* zabieg dzielony – pierwszy zabieg w fazie 2-3 liści kukurydzy, drugi po 7-10 dniach


Rolnicy dobrze znający skład zachwaszczenia występujący na danym polu mogą rozważyć zabieg doglebowy przy użyciu Adengo 315 SC. Jest unikalnym na rynku połączeniem tienkarbazonu metylu i izoksaflutolu, z których każdy wywodzi się z innej grupy chemicznej i reprezentuje inny mechanizm chwastobójczego działania. Dzięki temu pod względem terminu stosowania Adengo 315 SC jest herbicydem uniwersalnym


Zasadniczo działa przez glebę, ale dociera do chwastów także przez łodygi siewek i liście. Zatem przy dobrym uwilgotnieniu gleby zabieg można przeprowadzić po siewie, ale przed wschodami kukurydzy. Nawet lekkie przesuszenie gleby nie wyklucza zasadności przeprowadzenia zabiegu w tym terminie, bo Adengo 315 SC wyróżnia się tym, że potrafi "poczekać" na opady i wtedy się uaktywnić. W sytuacji znacznego przesuszenia gleby termin zabiegu przy użyciu Adengo 315 SC można przesunąć w czasie aż do fazy końca 2. liścia kukurydzy.


Odchwaszczanie kukurydzy zabieg nalistny 

Herbicydy Adengo 315 SC i Maister Power 42,5 OD posiadają zalecenie stosowania do odchwaszczania kukurydzy w zabiegach nalistnych.


Maister Power 42,5 OD – fachowiec o szerokich możliwościach


Plantatorzy kukurydzy przekonani do nalistnych zabiegów zwalczania chwastów polegają na uznanej skuteczności, jaką oferuje Maister Power 42,5 OD. Zawiera aż 3 substancje czynne należące do dwóch grup chemicznych i reprezentujące dwa mechanizmy działania. Dzięki temu wykazuje skuteczność zarówno względem chwastów jednoliściennych, jak i dwuliściennych.

Specyficzną właściwością środka Maister Power 42,5 OD jest możliwość użycia w zabiegu jednorazowym i w dawkach dzielonych. Dzięki temu okno zabiegowe obejmuje fazy od 2 do 8 liści, co w praktyce oznacza możliwość wyeliminowania chwastów ciepłolubnych, które wschodzą najpóźniej, np. szarłat szorstki, rdesty, powój i włośnice.

Polecane produkty