Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

uprawa, uprawa zbóż, pszenica, chwasty, zachwaszczenie, herbicydy, ochrona, miotła zbożowa, wyczyniec polny

Na odporną miotłę radą jest Puma Uniwersal 69 EW

Zwalczanie miotły zbożowej i owsa głuchego bywa trudne, ale nie w sytuacji, gdy wybór herbicydu padnie na Pumę Uniwersal 69 EW. Ten popularny środek eliminuje z uprawy zbóż kilka gatunków chwastów trawiastych, w tym miotłę uodpornioną na inne herbicydy.

Trudna do zwalczenia miotła zbożowa to problem licznych stanowisk z pszenicą ozimą, które przez dłuższy czas odchwaszczano herbicydami opartymi o substancje czynne z grupy sulfonylomoczników (ALS). Przez szereg lat chwast ten po zabiegu zasadniczo ustępował z łanu, ale pojedynczym egzemplarzom udawało się przeżyć i wydać nasiona. Dawały one początek populacjom odpornym, z którymi rolnicy nie mogą się uporać od kilkunastu lat. Tymczasem wystarczy sięgnąć po popularny herbicyd Puma Uniwersal 69 EW, któremu miotła nie potrafi się oprzeć. Jego substancją czynną jest fenoksaprop-P-etylu z grupy chemicznej arylofenoksykwasów, co zupełnie odróżnia ją od wspomnianych sulfonylomoczników zarówno pod względem pochodzenia, jak i mechanizmu działania.

 

Zwalczy te, którym inne nie dają rady

Puma Uniwersal jest herbicydem wybitnie wyspecjalizowanym w niszczeniu chwastów jednoliściennych. Obok miotły zbożowej zwalcza także inne kłopotliwe chwasty trawiaste, jak: chwastnica jednostronna, owies głuchy, wyczyniec polny i włośnice. Po zabiegu do miejsca działania (stożki wzrostu) dociera w ciągu 2-3 dni i hamuje wzrost chwastów. Ich zamieranie jest zauważalne nieco później. Najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie od dwóch liści do końca krzewienia.

Wielką zaletą Pumy Uniwersal jest zalecenie stosowania w terminie wiosennym, gdy pszenica ozima jest w fazie od dwóch rozkrzewień do trzeciego kolanka. Tym samym daje duży komfort czasowy. W dodatku doskonale komponuje się z herbicydem Sekator 125 OD, który zakresem swojego działania obejmuje liczną grupę chwastów dwuliściennych. Jako przykładowe można wymienić: ostrożeń polny, mak, komosa, przytulia, rumianowate, przetaczniki, rdesty, samosiewy rzepaku i inne. Wspiera też działanie Pumy przeciwko chwastom jednoliściennym. Na rynku to rozwiązanie dostępne jest jako Puma Sekator Pak.

Puma Uniwersal w pszenicy ozimej zalecana jest w dawce 1,0-1,2 l/ha. Jednak warto z niej korzystać także przy zabiegach odchwaszczania pszenicy jarej i jęczmienia jarego, zwłaszcza w stanowiskach zagrożonych owsem głuchym, wyczyńcem polnym i chwastnicą jednostronną. Zabieg należy przeprowadzić w terminie od początku krzewienia do pierwszego kolanka, a zalecana dawka wynosi 0,8-1,0 l/ha. Dolne dawki wskazane są w przypadku zwalczania młodszych chwastów. Poszerzenie spektrum działania o chwasty dwuliścienne uzyskuje się po dodaniu do podanych górnych dawek Pumy herbicydu Sekator 125 OD w ilości 0,15 l/ha w pszenicy ozimej oraz 0,1 l/ha we wspomnianych zbożach jarych.

 

Nie ma problemu z następstwem roślin

Zarówno Puma Uniwersal 69 EW stosowana osobno, jak i jej mieszaniny z Sekatorem, nie powodują zalegania w glebie kłopotliwych pozostałości. Toteż w stanowiskach po zbiorze zbóż można uprawiać wszystkie rośliny. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy rośliną następczą będzie rzepak lub burak cukrowy. Cechują się one dużą wrażliwością na pozostałości po większości herbicydów sulfonylomocznikowych.

 

Polecane produkty