Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

chwasty, herbicydy, kukurydza, zwalczanie chwastow

Nie zwlekaj już z odchwaszczaniem kukurydzy

Chłodny maj, z lokalnymi przymrozkami w tle, a także okres deszczowej pogody długo uniemożliwiały bezpieczne i efektywne przeprowadzenie zabiegu powschodowego odchwaszczania kukurydzy. Czerwiec z kolei przywitał nas upałami. Nie warto jednak dłużej zwlekać z zastosowaniem herbicydów w tej uprawie.

Nie zwlekaj już z odchwaszczaniem kukurydzy

 

Kukurydza w tym sezonie nie miała łatwego startu. Najpierw siew w suche podłoże, co spowodowało często nierównomierne wschody, a potem stres termiczny. Pierwsza połowa maja okazała się zbyt chłodna dla tej ciepłolubnej rośliny. Widać to było wyraźnie po roślinach, które w tym czasie zbladły i przybrały żółty kolor. Poważnym dla nich obciążeniem okazały się lokalne przymrozki. Choć ostatecznie nie notowano raczej strat w obsadzie (stożek wzrostu usytuowany był jeszcze pod ziemią), to niestety lokalnie liście roślin zostały poważnie uszkodzone. To także nie był dobry czas na powschodowe odchwaszczanie tej uprawy. Zbyt silny stres w tym okresie mógł poważnie zaszkodzić uprawom. Należało cierpliwie czekać, aż rośliny się zregenerują i nabiorą intensywnego, zielonego koloru.

 

Poważnym stresem dla kukurydzy okazały się w tym roku lokalne przymrozki uszkadzające głównie liście roślin

Poważnym stresem dla kukurydzy okazały się w tym roku lokalne przymrozki uszkadzające głównie liście roślin

Chwasty zagłuszają już kukurydzę

 

Pod koniec maja sytuacja się poprawiła. Szansą dla tej uprawy były opady oraz coraz cieplejsze dni i noce. Kukurydza nadrabiała zaległości. Rośliny szybko się regenerowały, tworzyły kolejne liście. To był dobry czas na powschodowe odchwaszczanie. Rośliny bowiem mogły bezpiecznie przyjąć, a następnie metabolizować podany herbicyd bez większego ryzyka pojawienia się objawów fitotoksyczności po takim zabiegu.
Obecnie przeszkodą dla takich zabiegów są wysokie temperatury. Tymczasem chwasty poważnie mogą zakłócać dalszy rozwój kukurydzy. Zazwyczaj na plantacjach mamy do czynienia z wieloma gatunkami chwastów, stąd warto sięgnąć po skuteczne rozwiązanie herbicydowe o szerokim zakresie działania. Rozwiązaniem jest preparat Maister Power 42,5 OD.

 

Po opadach intensywnie rozwijają się chwasty, miejscami bardzo silnie już konkurują z rośliną o przestrzeń, składniki pokarmowe oraz wodę

Po opadach intensywnie rozwijają się chwasty, miejscami bardzo silnie już konkurują z rośliną o przestrzeń, składniki pokarmowe oraz wodę

 

Powschodziły już także gatunki ciepłolubne, takie jak np. chwastnica jednostronna

Powschodziły już także gatunki ciepłolubne, takie jak np. chwastnica jednostronna

Współdziałanie trzech substancji czynnych

 

Maister Power 42,5 OD jest środkiem selektywnym o działaniu układowym. Zawiera substancje czynne z grupy pochodnych sulfonylomocznika (foramsulfuron, jodosulfuron metylosodowy), działające poprzez liście chwastów, oraz tienkarbazon metylu z grupy triazolinonów, działający poprzez korzenie i liście chwastów. Objawami działania środka są: zahamowanie wzrostu, następnie chloroza i czerwienie oraz skręcenie liści, zahamowanie wzrostu i rozwoju korzeni, w konsekwencji czego następuje skarłowacenie roślin, które prowadzi do ich śmierci. Pełen efekt chwastobójczy widoczny jest po upływie ok. 14 dni od wykonania zabiegu.

Preparat najskuteczniej zwalcza młode, intensywnie rosnące gatunki znajdujące się w początkowym okresie wzrostu – od fazy siewek do fazy 2-4 liści właściwych.
Preparat jest w formie zawiesiny olejowej. Dzięki niej ciecz robocza dobrze pokrywa powierzchnie blaszek liściowych chwastów i przylega do nich, zapewniając wysoką skuteczność zabiegu.

Jednorazowo lub w dawkach dzielonych

 


Preparat można stosować w zabiegu jednorazowym lub na zasadzie dawek dzielonych.
W pierwszym przypadku środek należy stosować po wschodach kukurydzy, od fazy 4 do fazy 6 liści roślin kukurydzy (BBCH 14-16), w dawce 1,25-1,5 l/ha.
W przypadku silnej presji ze strony chwastów lub w przypadkach, gdy warunki termiczne mogą potęgować ryzyko ewentualnych uszkodzeń roślin kukurydzy, zaleca się stosowanie dawek dzielonych.
Na takie rozwiązanie można się zdecydować, jeśli kukurydza nie przekroczyła fazy 2-3 liści. Wówczas pierwszy zabieg należy wykonać w dawce 0,75 l/ha, w fazie 2-3 liści kukurydzy (BBCH 12-13). Natomiast drugi – maksymalnie do końca fazy 8. liścia właściwego (BBCH < 18), również w dawce 0,75 l/ha.

Polecane produkty

Dowiedz się więcej