Crop Science Polska

Nowa technologia ochrony rzepaku D-ACT

Na plonowanie rzepaku wpływa wiele czynników. Ważne miejsce wśród nich zajmują szkodniki. Uprawa tej rośliny jest praktycznie niemożliwa bez zastosowania insektycydów, z tego też powodu wymaga ciągłej lustracji oraz precyzji w doborze odpowiednich pestycydów.

Monitoring szkodnikow rzepaku

Monitoring szkodników rzepaku.

 

Dobór produktu odpowiedniej jakości ze skuteczną substancją aktywną, to strategiczna decyzja. Chociaż liczba dostępnych substancji aktywnych dość znacznie ograniczyła się w ostatnim czasie, nadal dysponujemy środkami z różnych grup chemicznych i o różnym mechanizmie działania. Dla skutecznego ograniczenia populacji szkodników oraz przeciwdziałaniu budowania odporności na insektycydy, niezbędne staje się opracowanie własnej strategii – technologii. Przy doborze produktu kierujemy się również innymi kryteriami. Ważne są między innymi warunki pogodowe panujące na polu, bezpieczeństwo owadów zapylających oraz właściwości biologiczne danego szkodnika.

Technologia D-ACT składa się z dwóch produktów: Decis Mega i Kestrel.
Pierwszy z nich ma szybkie działanie „uderzeniowe”, skutecznie redukuje populacje większości szkodników. Preparat oddziałuje na układ nerwowy owadów. Decis zawiera deltametrynę i działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe. Najwyższą skuteczność uzyskuje się stosując Decis Mega gdy temperatura w łanie wynosi pomiędzy 10 a 20 st.C. Produkt dobrze działa w niskich temperaturach, gdy jeszcze jest zbyt zimno na pełne działanie substancji systemicznych. Po Decis Mega warto więc sięgnąć jesienią lub wczesną wiosną.
Kestrel to insektycyd zawierający acetamiprid – substancję o działaniu systemicznym.
Substancja wnika do rośliny, co umożliwia stosowanie środka przeciwko szkodnikom żerującym wewnątrz łodyg, pędów i liści. Wewnątrz rośliny preparat utrzymuje aktywność dłużej niż na jej powierzchni. Z kolei działanie na owady (kontaktowe i żołądkowe) trwa około 10 dni, w zależności od gatunku szkodnika jego fazy rozwojowej. O ile termin zabiegu został właściwie dobrany, to wystarcza do ograniczenia liczebności każdego (wrażliwego na produkt) żerującego na opryskanej roślinie lub w jej wnętrzu szkodnika.

Stosowanie D-ACT

Terminy, mieszanki i dawki preparatów należy zawsze dostosować do czasu i natężenia występowania szkodników oraz aktualnych warunków pogodowych.

Uszkodzony rzepak

Uszkodzone rośliny często ulegają załamaniu.

 

W Centrach Doświadczanych Bayer testowane są zabiegi insektycydowe przeprowadzane w różnych warunkach pogodowych i przy zmiennej presji szkodników. W oparciu o wyniki doświadczeń rekomendujemy do wiosennej ochrony rzepaku technologię D-ACT.
Wczesną wiosną, tuż po pojawieniu się chowacza brukwiaczka można wykonać zabieg Decisem Mega. W okresie późniejszym obejmującym chowacze łodygowe i słodyszka rzepakowego, polecamy mieszaninę Decis Mega z Kestrelem. Preparat Kestrel można zastosować również w okresie późniejszym celem zwalczenia szkodników łuszczynowych. Jego dłuższe i systemiczna działanie pozwoli między innymi na zwalczenie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.

 

Chowacz brukwiaczek

Chowacz brukwiaczek.

 

Technologia D-ACT jest dostępna w opakowaniach dostosowanych dla większych i mniejszych powierzchni upraw. Można ją stosować również w ochronie przed szkodnikami ziemniaków i jabłoni.

 

Polecane produkty