Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Uprawy

Data

Tagi

ochrona, maliny, Malinowe Factory, jagodniki, fungicyd

Ochrona malin stała się łatwiejsza

Prawie każdego roku sadowników dotyka nawracający problem chorób grzybowych. Konieczne staje się zatem zabezpieczenie upraw jagodowych przed szarą pleśnią czy mączniakiem prawdziwym. Prawidłowo prowadzona ochrona i stosowanie najlepszych na rynku preparatów, umożliwia uzyskanie zadowalających plonów pod względem ilościowym, ale również jakościowym.

Nowe preparaty szansą na lepsza ochronę

 

W kwietniu 2017 roku preparat Luna® Sensation 500 SC uzyskał rozszerzenie rejestracji. Co to oznacza? Może być on wykorzystywany do ochrony znacznie większej liczby roślin, także jagodowych. W przypadku malin fungicyd ten osłania przed atakami szarej pleśni, zamieraniem pędów oraz rdzą maliny. Luna Sensation jest to fungicyd w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Wykazuje działanie kontaktowe, systemiczne i mezostemiczne. Zawiera dwie substancje aktywne. Jedną jest fluopyram, związek z grupy karboksyamidów, druga to trifloksystrobina, należąca do grupy strobiluryn. Zaleca się, aby środka Luna Sensation nie używać więcej niż 2 razy w jednym sezonie wegetacyjnym.

 

 

projekt Malinowe Factory

Firma Bayer od początku uczestniczy w projekcie Malinowe Factory.

 

 

 

logo

Firma Bayer od samego początku, czyli od 2015 roku, uczestniczy w projekcie Malinowe Factory, realizowanym w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach. Projekt jest doskonałą okazją do oceny nowych i znanych już preparatów w ochronie malin, w typowych warunkach produkcyjnych. To także platforma wymiany wiedzy a zarazem możliwość prezentacji uzyskanych wyników szerokiemu gremium producentów. Przebieg kolejnych etapów projektu można na bieżąco śledzić na portalu jagodnik.pl. Finałowe spotkanie w ostatnią niedzielę sierpnia gromadzi kilkuset uczestników – producentów malin z Polski i zagranicy, którzy chcą się dowiedzieć, jak uprawiać maliny nowocześnie i opłacalnie. Cieszymy się, że jako firma Bayer możemy uczestniczyć w tego typu innowacyjnych projektach.

 

 

Dotychczasowe zastosowanie

 

Luna Sensation to fungicyd z powodzeniem stosowany w uprawie truskawek, do ochrony przed takimi chorobami, jak antraknoza, skórzasta zgnilizna owoców oraz szara pleśń, biała plamistość liści i mączniak prawdziwy. Maksymalna zalecana dawka w ochronie truskawek wynosi 0,8 l/ha. Zaleca się, aby odstęp między zabiegami nie był krótszy niż 7 dni. Należy zastosować opryskiwanie drobnokropliste przy dużej ilości wody (500–1500 l/ha), użytej do sporządzenia cieczy roboczej. Okres, w którym wolno wykorzystywać preparat Luna Sensation, przypada od fazy w pełni rozwiniętego kwiatostanu do momentu, w którym pierwsze owoce zaczynają się wybarwiać. Okres karencji wynosi zaledwie 3 dni.

 

 

ochrona malin

Ochrona malin jest szczególnie ważna w czasie kwitnienia – wtedy powinny być wykonane podstawowe zabiegi przeciwko szarej pleśni.

 

 

Nowe możliwości

 

Od tego sezonu fungicyd Luna Sensation jest dopuszczony w ramach rejestracji do upraw małoobszarowych, także do ochrony maliny, agrestu, czarnej, białej i czerwonej porzeczki, borówki wysokiej uprawianych w polu i pod osłonami oraz jagody kamczackiej, rokitnika pospolitego i jeżyny. Spektrum zwalczanych chorób w uprawie roślin jagodowych, zalecane dawki oraz okres karencji przedstawiono w tabeli.

 

 

tabela

Zakres stosowania preparatów firmy Bayer w ochronie malin

 

 

Do zwalczania rdzy maliny i zamierania pędów

 

Od początku bieżącego sezonu producenci malin mogą korzystać także z fungicydu Luna® Experience 400 SC do zwalczania chorób, takich jak zamieranie pędów i rdza maliny. Jest to fungicyd o działaniu układowym i kontaktowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zawiera dwie substancje aktywne – tebukonazol i fluopyram, które zapewniają wielokierunkowe działanie. Wieloletnie badania prowadzone w Polsce przez firmę Bayer potwierdziły bardzo wysoką skuteczność Luny Experience w zwalczaniu chorób grzybowych, często powyżej najlepszych standardów rynkowych.

 

Doświadczenia prowadzone w odniesieniu do malin wykazały wysoką skuteczność fungicydu Luna Experience w zwalczaniu chorób powodujących zamieranie pędów oraz rdzy maliny.

 

zdrowe maliny

 

 

Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy rdza maliny staje się coraz bardziej powszechną chorobą, a preparatów do jej zwalczania jest niewiele. Zalecana dawka w uprawie malin to 0,6 l/ha. Okres karencji dla malin wynosi 21 dni.

 

 

maliny

Maliny

 

 

Rekomendacja dr. Pawła Krawca:

(Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, firma doradcza Horti Team).

dr Paweł Krawiec

W mojej ocenie, wprowadzając nowy systemiczny środek Luna Sensation do programu ochrony malin, ale też innych gatunków roślin jagodowych, zmniejszamy ryzyko wystąpienia odporności patogenów. Wysoka skuteczność tego fungicydu to zasługa zawartości dwóch substancji czynnych, zwłaszcza fluopyramu, który dotychczas nie był zarejestrowany w uprawie malin i borówki wysokiej. Krótki okres karencji oraz wysoka skuteczność powodują, że fungicyd ten rekomendowany jest do użycia po raz pierwszy w okresie pełni kwitnienia lub po pełni kwitnienia. Jeśli występuje duże ryzyko wystąpienia szarej pleśni, preparat można zastosować dwukrotnie w czasie kwitnienia, przestrzegając okresu 7 dni karencji. Należy również pamiętać, że oprócz zwalczania szarej pleśni, eliminuje on również rdzę maliny oraz zamieranie pędów. Bardzo dobrym produktem, który warto włączyć do ochrony malin, jest także Luna Experience, szczególnie cenny w przypadku walki z rdzą maliny.