Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Zaprawy

Data

Tagi

zboża ozime

Powiązane strony

Ochrona zaczyna się od zaprawy

Zaprawianie materiału siewnego zbóż to najtańsza i najskuteczniejsza ochrona, jaką może zastosować rolnik. Jest gwarantem dobrego początkowego rozwoju rośliny, przyczyniając się finalnie do wyższych plonów.

Zabieg zaprawiania ma za zadanie ochronić ziarniak, a później siewkę, przed rozwijającymi się w glebie zarodnikami grzybów przenoszonymi wraz z materiałem siewnym. Dobrze, aby efekt zapobiegania infekcji działał jak najdłużej i skutecznie walczył z patogenami. Poza tym w dobie zmian klimatycznych i coraz częściej pojawiających się problemów z suszą warto też, aby stosowana zaprawa przyczyniała się do zwiększenia odporności na czynnik stresu, jakim jest m.in. niedobór wody. W jaki sposób? Poprzez stymulowanie lepszego rozwoju systemu korzeniowego, a tym samym – lepsze pobieranie wody z jej głębszych warstw.

Do podstawowych chorób, które można zwalczyć, zaprawiając ziarno zbóż, należy m.in. głownia pyląca. Objawia się ona wraz z początkiem kłoszenia roślin. Młode kłosy zamiast ziaren zawierają zarodniki, które uwalnianie są z pochwy liściowej. Kolejna choroba to pleśń śniegowa zbóż i traw, która może przyczynić się do wypadania siewek i pogorszenia warunków ich wzrostu. Jej objawy uwidaczniają się zwłaszcza po długotrwałym zaleganiu pokrywy śnieżnej, kiedy to obserwuje się różowobiały nalot (grzybnie) na powierzchni liści. Groźna jest też śnieć cuchnąca, której symptomy widoczne są w późniejszym okresie wzrostu – na liściu flagowym można zaobserwować żółte paski; z czasem grzyb poraża kłos i ziarniaki, które wypełniają się czarnymi, cuchnącymi zarodnikami. Fuzaryjna zgorzel siewek to następna choroba, którą należy zwalczać z pomocą zapraw nasiennych. Grzyby z rodziny Fusarium tworzą kompleks chorób występujących na nasionach. Atakują siewki i w późniejszym okresie - rośliny dorosłe. Powodują zamieranie podstawy pędu w obrębie pochwy liściowej podczas wschodów. W przypadku bardziej zaawansowanych we wzroście roślin doprowadzić mogą do gnicia korzeni i bielenia kłosów. W uprawie jęczmienia mamy też do czynienia z pasiastością liści, która powoduje na liściach pojawienie się długich, brązowych pasów, a także plamistością siatkową – jej objawem są podłużne, brązowe plamy, które tworzą właśnie siatkową strukturę. 

Zaprawa do ochrony wszystkich gatunków zbóż ozimych

Przez Bariton Super 97,5 FS zwalczane są fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa, śnieć cuchnąca, pasiastość liści, plamistość siatkowa oraz głownia pyląca jęczmienia ozimego. Substancje zawarte w preparacie działają powierzchniowo i układowo (systemicznie). Warto wiedzieć, że w wypadku chorób grzybowych (np. głowni pylącej), które możemy ostatecznie zaobserwować na powierzchni ziarniaka, najskuteczniejsze są produkty o działaniu systemicznym. Wnikają one w głąb tkanek nasion i tam się rozprzestrzeniają - blokując rozwój choroby wewnątrz ziarniaka. Jednocześnie substancje działające powierzchniowo (pozostają w miejscu ich naniesienia), przyczyniają się do lepszego zwalczania chorób atakujących okrywę nasienną ziarniaka (np. śnieć cuchnącą). Dlatego bardzo ważnym elementem praktycznym jest także stopień pokrycia nasion zaprawą nasienną, co jest ściśle powiązane z techniką zaprawiania.   
Bariton Super bazuje na trzech substancjach czynnych: fludioksonil (związek fenylopirolowy), protiokonazol i tebukonazol (związki triazolowe). Takie rozwiązanie, zapewnia współdziałanie substancji czynnych, ich wzajemne uzupełnianie się i kompleksową ochronę. Zaprawy wieloskładnikowe o podwójnym sposobie działania są najbardziej skuteczne i najczęściej polecane przez specjalistów. 
Bariton Super stosuje się w ochronie zbóż ozimych: pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia w dawce 100 ml /100 kg ziarna

 

Polecane produkty