Crop Science Polska

Informacje

Data

Tagi

bezpieczeństwo, siew kukurydzy, odmiany kukurydzy

Oryginalne nasiona DEKALB

Oryginalne nasiona to pewny plon

Na spodzie worków nasion Dekalb pojawiło się oznaczenie oryginalności z hologramem i kodem QR. Sama obecność plomby to nie wszystko – by potwierdzić oryginalność koniecznie zeskanuj kod QR za pomocą smartfona i bezpłatnej aplikacji.

grafika bayer anti-counterfeit

Dzieła sztuki, ubrania, szczególnie te noszące logo drogich marek, buty, perfumy, papierosy, alkohole, leki, elektronika – dziś podrabia się prawie każdy produkt, który niesie w swojej kategorii większą wartość. Nie inaczej było w czasach historycznych – podrabiano przyprawy korzenne, np. do cynamonu dosypywano utłuczoną na pył ceramikę, po to by zwiększyć ciężar produktu.

 

Fałszerstwa w rolnictwie

Im bardziej technologicznie zaawansowany produkt, tym trudniej odróżnić podróbkę od oryginału. Środki ochrony roślin oraz nasiona nowoczesnych odmian wymagają badań laboratoryjnych, by dokonać takiego rozróżnienia – dlatego też znalazły się na celowniku fałszerzy.

Różnicę między oryginałem a podróbką widać oczywiście po użyciu ich na polu – gdzie nie ma ani obiecywanego poziomu ochrony, ani zadowalającego plonu. Widać wtedy, że była to mało wartościowa podróbka, bo nie dostarczyła ani obiecywanej ochrony, ani plonu.

  

Sfałszowane nasiona

Sporo już pisaliśmy o podróbkach środków ochrony roślin, dlatego w tym artykule poruszymy temat nasion.

Jakie jest ryzyko związane z kupnem nieoryginalnego materiału siewnego? Jedną z nich jest strata plonu i pieniędzy – przecież chcemy kupić nie tylko nasiona, ale także ważne cechy roślin, które z tych nasion wyrosną. Tylko oryginalne nasiona gwarantują, że rośliny uprawne będą miały deklarowane przez producenta cechy: np. wysokie zaolejenie nasion rzepaku, odporność na upał i suszę, tolerancję na choroby, zimotrwałość itp.

Nasiona kupujemy najczęściej zaprawione – to też jest pole do działania fałszerzy. Warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie prawnym związanych z kupnem zaprawionych nasion. Zaprawa musi być zarejestrowana i dopuszczona do sprzedaży w Polsce. W wypadku sprowadzenia nasion np. zaprawionych produktem niedopuszczonym w Polsce, rolnik wystawia się na ryzyko utraty dopłat.

 

Plomba oryginalności

 

zdjecie - etykieta na nasionach

 

 

 

Od 2023 roku wszystkie worki z nasionami Dekab posiadają zabezpieczenie Bayer Safety Seal:
• Na spodzie opakowania znajdziesz pieczęć bezpieczeństwa, której pierwszym elementem jest hologram z krzyżem Bayer. Zwróć uwagę: oryginalne opakowanie ma hologram dobrej jakości, zmieniający barwy w zależności od kąta patrzenia. Podejrzenia powinien wzbudzić druk na zwykłym „srebrnym tle”, o niezmiennym kolorze.
• Drugim elementem jest unikalny kod QR, który zapewnia niezawodne uwierzytelnienie. Za pomocą aplikacji zeskanuj kod QR i sprawdź oryginalność produktu.
• Pobierz aplikację Bayer CropScience Seal Scan z AppStore (iPhone) lub PlayStore (Android). Aplikacja jest bezpłatna, nie wymaga rejestracji. Zeskanuj kod QR na plombie bezpieczeństwa i uzyskaj natychmiastowy wynik dotyczący ważności kodu.

zdjecie - widok aplikacji na smartphonie

Jak jeszcze zadbać o oryginalność kupowanych nasion?

Te zasady zminimalizują ryzyko trafienia na podrobiony towar:
• Kupuj od zaufanych dystrybutorów i sprzedawców, zawsze biorąc paragon lub fakturę.
• Nie ufaj „okazjom”, które mają bardzo niską cenę, w stosunku do średniej rynkowej. Nawet dobre promocje na oryginalne produkty mają przecież swoje granice.
• Bądź sceptyczny w stosunku do „opowiastek” mających uwiarygodnić niską cenę, np. „tanio bo spoza Unii Europejskiej”.