Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Pielęgnacja wysoko nawożonych łanów zbóż
Plantacje wysoko nawożone azotem wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w tym zabezpieczenia przed wyleganiem. W tym celu sięga się po regulatory wzrostu, które zwiększając grubość ścianek i średnicę źdźbeł, skracają zboża, przez co zapobiegają niekorzystnemu zjawisku wylegania.
Plantacje wysoko nawożone azotem wymagają regulacji pokroju łanu, żeby nie dopuścić do tworzenia nadmiernej liczby źdźbeł i kłosów, których roślina nie będzie w stanie wykarmić. W tym celu wykorzystuje się regulatory wzrostu, które mają za zadanie skrócić, pogrubić i usztywnić źdźbła.
Optymalne temperatury zabiegu
Nie trać plonu
Regulatory wzrostu zwiększają liczbę źdźbeł kłosonośnych, stymulują wzrost korzeni i korzystnie wpływają na funkcjonowanie aparatu asymilacyjnego roślin. Związki te przede wszystkim zapobiegają wyleganiu, ponieważ zwiększają grubość ścianek i średnicę źdźbeł. Stosowanie regulatorów wzrostu jest uzasadnione na plantacjach będących w dobrym stanie i intensywnie nawożonych azotem.
Optymalny czas na zastosowanie regulatorów wzrostu w plantacjach wysoko nawożonych azotem to faza pierwszego kolanka zbóż (BBCH 31). Prawidłowo wykonany zabieg w tym czasie z użyciem preparatów regulujących daje wzmocnione źdźbło, silniej rozwinięty system korzeniowy i najefektywniej zabezpiecza łan przed wyleganiem.
Działanie na międzywęźla
Faza pierwszego kolanka zbóż (BBCH 31) w plantacjach pszenicy ozimej to optymalny termin stosowania regulatorów wzrostu, których głównym celem jest skrócenie międzywęźli i pogrubienie ich ściany komórkowej. Do wykonania tego zabiegu warto użyć Cerone 480 SL w pełnej dawce. Etefon zawarty w Cerone to fosforoorganiczny związek chemiczny działający miejscowo, uwalniający do przestrzeni międzykomórkowej etylen. Uwalniany etylen hamuje wzrost i przyspiesza starzenie komórek, powodując zdrewnienie oraz wzmocnienie tkanek międzywęźli, tym samym pogrubiając źdźbło i dając efekt skracania. Źdźbło staje się krótsze, bardziej elastyczne i odporniejsze na wyleganie.
Preparat Cerone 480 SL stosować można do skracania zbóż ozimych i jarych. Najlepsze efekty działania uzyskuje się, rozpoczynając zabiegi w fazie pierwszego lub drugiego kolanka.
W pszenicy ozimej (i jarej) w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 31) zalecany jest preparat Cerone 480 SL w dawce 0,75 l/ha. W plantacjach pszenicy ozimej można go z powodzeniem wykorzystać, jeśli stosowano Antywylegacz Płynny 675 SL w fazie pierwszego kolanka (dawka 1,5-1,8 l/ha), ale wówczas dawkę Cerone zmniejsza się do 0,5 l/ha a preparat stosuje się jako drugi zabieg w fazie BBCH 34-37.
Szerokie okno aplikacji
W jęczmieniu ozimym regulatorem działa się od fazy drugiego kolanka do liścia flagowego (BBCH 32-39) w dawce 1 l/ha. W jęczmieniu jarym zalecana dawka to 0,75 l/ha. W tym gatunku zabiegi można opóźnić do momentu grubienia pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 48).
Pszenżyto ozime skraca się w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 31-37). Z kolei żyto od fazy drugiego kolanka do liścia flagowego (BBCH 32-39). Dla obu gatunków zalecaną dawką jest 1 l/ha.