Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

Crop Science, fungicyd, ochrona, oprysk, zboża, choroby zbóż

Rozpocznij intensywną ochronę zbóż – czas na T-1

W czasie wiosennej wegetacji zbożom należy zapewnić pełną i skuteczną ochronę. Obecnie wszystkie gatunki zbóż ozimych zaczynają strzelać w źdźbło. Nadszedł zatem czas wykonania pierwszego zabiegu fungicydowego. To on przygotowuje fundament pod dalszą ochronę. Warto do niego się dobrze przygotować. 
Długa jesień, ciepła zima i wczesne wznowienie wegetacji przyczyniły się do wzrostu presji ze strony patogenów zbóż ozimych. Ich stan fitosanitarny może budzić pewne zastrzeżenia. Szczególnej troski wymagają plantacje wysiane wcześnie. Zagrożone są głównie plantacje silnie rozkrzewione, o wysokiej obsadzie, na których już jesienią notowano infekcje wielu chorób. Ryzyko zwiększone jest także w przypadku wszelakich uproszczeń uprawowych, dużego udziału zbóż w zmianowaniu czy wysiewu pszenicy po kukurydzy.

Przygotuj skuteczny program ochrony

Przede wszystkim na plantacjach, w których istnieje duże zagrożenie porażeniem przez sprawców chorób podstawy źdźbła, a także chorób liści, należy stosować fungicydy odznaczające się wysoką skutecznością i o szerokim spektrum działania. Najlepiej sięgać po preparaty kilkuskładnikowe.

Dlatego zastanawiając się nad wyborem programu ochrony zbóż przed chorobami, warto postawić na gotowe, sprawdzone rozwiązania. Firma Bayer przygotowała na obecny sezon dwa systemy ochrony zbóż: Fusaro Xpro oraz Univo Xpro.

Fusaro Xpro i Univo Xpro – najważniejsze informacje

Fusaro Xpro oparty jest na dwóch produktach. W sumie do ochrony używa się aż 5 substancji czynnych. W skład pakietu wchodzą:
Zawiera 2 substancje czynne: trifloksystrobinę oraz protiokonazol. Preparat szczególnie polecany jest do zabiegu T-1, ogranicza bowiem rozwój chorób podstawy źdźbła i choroby liści zbóż.
Zawiera 3 substancje czynne: protiokonazol, fluoksastrobinę i biksafen. Szczególnie polecany do zabiegu T-2. Zapewnia ochronę przed szerokim spektrum patogenów liści i kłosa.
Univo Xpro – druga dwuproduktowa propozycja do ochrony zbóż, w skład której również wchodzi w sumie 5 substancji czynnych. Pakiet składa się z dwóch fungicydów:
Zawiera 3 substancje czynne: protiokonazol, biksafen, spiroksaminę. Polecany do zabiegu T-1 lub T-2. Ogranicza bowiem choroby podstawy źdźbła oraz szerokie spektrum chorób liści.
Zawiera dwie substancje czynne: protiokonazol, fluoksastrobinę Przeznaczony do walki z chorobami liści oraz zapewniający skuteczną ochronę kłosów. Zalecany do stosowania w terminie T-2 lub T-3.

Czas na T-1 – sięgnij po Delaro lub Boogie Xpro

Nadszedł czas na tzw. zabieg T-1. Przede wszystkim żyto ozime, jęczmień ozimy, ale także już pszenica ozima osiągnęły (lub lada dzień osiągną) fazę BBCH 31 (faza pierwszego kolanka). W okolicach tej fazy należy przejść do opryskiwania zbóż fungicydami mającymi za zadanie zwalczanie grzybów powodujących takie choroby jak: łamliwość źdźbła zbóż i traw czy fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.  Jednocześnie w fazie tej należy rozpocząć zwalczanie rdzy (brunatnej i żółtej), septorioz, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, DTR, rynchosporiozy zbóż, a w jęczmieniu także plamistości siatkowej liści. Infekcje większości z tych patogenów notowano na plantacjach zbożowych już jesienią .
Decydując się na pierwszy wiosenny zabieg, warto sięgnąć po następujące produkty:

 

  • Boogie Xpro 400 EC jest środkiem grzybobójczym w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego oraz wyniszczającego w ochronie zbóż przed chorobami grzybowymi. W zależności od gatunku zboża, stosuje się dawkę od 0,9-1,5 l/ha. Można go stosować w pszenicy ozimej, życie oraz jęczmieniu jarym.

 

  • Delaro 325 SC jest fungicydem w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu układowym, translaminarnym i powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego w ochronie pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżyta ozimego oraz jęczmienia ozimego i jęczmienia jarego przed chorobami grzybowymi. Zalecana dawka wynosi 1,0 l/ha.


Powiązane produkty