Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

chwasty, herbicydy, środki ochrony roślin, zboża, chwasty w pszenicy, chwasty w zbożu, miotła zbożowa, zboża ozime, zwalczanie chwastow

Skuteczne rozwiązanie na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w zbożach

Zboża ozime są w fazie strzelania w źdźbło. Na typ etapie wegetacji na błędy w odchwaszczaniu nie możemy sobie już pozwolić. Wschodzą natomiast zboża jare, które wkrótce wymagać będą także kompleksowej ochrony. W obu przypadkach sięgać powinniśmy tylko po rozwiązania, które skutecznie eliminują szerokie spektrum chwastów jedno- i dwuliściennych.

Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu SEKATOR PLUS w połączeniu z preparatem PUMA UNIWERSAL 069 EW

Po ciepłej jesieni, a także nietypowej zimie, niezwalczone jesienią chwasty w zbożach ozimych rozwijały się bardzo dynamicznie i obecnie są w bardzo zaawansowanych fazach rozwojowych. Niestety, chłodny marzec dał niewiele szans na przeprowadzenie zabiegu odchwaszczania, a fakt występowania silnych przymrozków przez długi okres wręcz to uniemożliwił. Dopiero w pierwszej dekadzie kwietnia pojawiło się okno pogodowe, które koniecznie należy wykorzystać w celu wykonania zaległych zabiegów. Wschodzą już także zasiane w marcu zboża jare, a w nich również chwasty.

W jednym i w drugim przypadku warto wybierać tylko kompleksowe rozwiązania, które jednocześnie zwalczają chwasty jedno- jak i dwuliścienne.

Dlaczego warto sięgać po Sekator Plus?

W zależności od historii pola w łanach zbóż występuje wiele gatunków chwastów dwuliściennych. Warto stawiać na preparaty wieloskładnikowe, które swym zasięgiem zwalczają szerokie ich spektrum. Takim preparatem jest Sekator Plus zawierający aż 3 substancje czynne należące do dwóch różnych grup chemicznych o odmiennym sposobie działania na chwasty, tj.: 2,4-D, amidosulfuron, jodosulfuron metylo sodowy.

 

Preparat niszczy chwasty jednoroczne znajdujące się w fazie 2-3 liści. Efekt chwastobójczy uzyskuje się po upływie 14-18 dni. Zwalcza skutecznie takie uciążliwe gatunki, jak: chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, ostrożeń polny, poziewnik szorstki, przetacznik bluszczykowy, przetacznik polny, przytulia czepna, rdest plamisty, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.  Oprócz pszenicy ozimej preparat można stosować także w jęczmieniu ozimym, pszenżycie ozimym oraz życie ozimym. W zbożach jarych etykieta rejestracyjna pozwala na zastosowanie go w: jęczmieniu jarym, pszenicy jarej oraz pszenżycie jarym.

Zwalcz jednoliścienne, dodając preparat Puma Uniwersal 069 EW
 
W zbożach ozimych zazwyczaj najwięcej kłopotów przysparza rolnikom miotła zbożowa. W zbożach jarych oprócz chwastów dwuliściennych utrapieniem staje się owies głuchy, a czasem także formy jare miotły zbożowej. Dlatego Sekator Plus należy stosować łącznie z preparatem Puma Uniwersal 069 EW (fenoksaprop-P-etylu). Preparat zwalcza takie gatunki, jak: miotła zbożowa, owies głuchy, włośnice i wyczyniec polny. Najskuteczniej działa na chwasty, które są od fazy dwóch liści do końca fazy krzewienia. Po 2-3 dniach od wykonania zabiegu wzrost chwastów ulega zahamowaniu. Działanie środka widoczne jest po upływie 2-4 tygodni od zastosowania w zależności od warunków atmosferycznych. Preparat można stosować w pszenicy ozimej, pszenicy jarej i jęczmieniu jarym.

Oba preparaty również można zastosować w pszenicy jarej oraz w jęczmieniu jarym. Mieszaninę można stosować od fazy 3 liści do fazy drugiego kolanka zbóż jarych (BBCH 13-32)

Jak to powinno wyglądać w praktyce?

W pszenicy ozimej proponowane rozwiązanie należy stosować wiosną po rozpoczęciu wegetacji roślin do fazy drugiego kolanka (BBCH 21-32).

 

Zaleca się następujące dawki:
Pszenica ozima: 0,6l/ha SEKATOR PLUS + 1,2 l/ha PUMA UNIWERSAL 069 EW   
Pszenica jara, jęczmień jary: 0,5l/ha SEKATOR PLUS + 1,0 l/ha PUMA UNIWERSAL 069 EW  

 

Warto zaznaczyć, że zalecana dawka jednorazowego zastosowania preparatu Sekator Plus w przypadku zbóż jarych mieści się w graniach 0,45-0,6 l/ha. Wyższą z zalecanych dawek warto zastosować w warunkach niesprzyjających działaniu herbicydów tj. suszy, niskiej wilgotności powietrza oraz na chwasty bardziej zaawansowane w rozwoju i występujące w większym nasileniu.

Polecane produkty