Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Uprawy

Data

Tagi

Luna, maliny, szara pleśń, uprawa, forum, rdza

W ochronie upraw liczy się dobra strategia

Produkcja zdrowych i dorodnych owoców jagodowych nie jest możliwa bez należytej ochrony upraw przed chorobami i szkodnikami. Plantatorzy oczekują, by środki ochrony były przede wszystkim skuteczne i zapewniały spodziewany efekt. Równie ważna jest minimalizacja pozostałości w przeznaczonych do sprzedaży produktach. Te oczekiwania doskonale spełnia obecna oferta firmy Bayer w zakresie preparatów do ochrony upraw jagodowych.

Luna i nowe spojrzenie na ochronę roślin  

 

Klucz do obfitych planów to przemyślana strategia ochrony upraw, która pozwoli utrzymać w pełni zdrowe plantacje i uzyskać plony dorodnych owoców bezpiecznych dla konsumentów. Oferta firmy Bayer dla producentów owoców jagodowych spełnia te oczekiwania. A wszystko zaczęło się od wprowadzenia na rynek fungicydu Luna® Sensation 500 SC, który na pierwszym etapie został zarejestrowany jako środek przeciwko szarej pleśni oraz innym chorobom truskawek. Bardzo szybko zyskał uznanie plantatorów, a jako środek z nowej grupy chemicznej stał się cennym elementem programów ochrony. Pozytywne doświadczenia plantatorów truskawek mogli wkrótce podzielić producenci innych upraw małoobszarowyh: malin*, agrestu*, porzeczek czarnych*, białych* i czerwonych*, aronii*, borówki wysokiej*, uprawianych w polu i pod osłonami oraz jagody kamczackiej*, rokitnika pospolitego* i jeżyny*. Tak szeroki zakres stosowania uzyskano w kwietniu 2017 roku, a tym samym Luna Sensation stała się bardzo uniwersalnym fungicydem w segmencie roślin jagodowych. Na polskie plantacje roślin jagodowych trafiła nie tylko Luna Sensation. W lutym 2017 roku dzięki rozszerzeniu zakresu rejestracji dla fungicydu Luna® Experience 400 SC, środek stał się cennym narzędziem w rękach producentów malin. Fungicyd zawierający fluopyram i tebukonazol uzyskał wtedy rejestrację do zwalczania zamierania pędów malin i rdzy maliny. Tym samym został obok Zato® 50 WG, cennym narzędziem do walki z nową groźną chorobą – rdzą maliny. W tym przypadku również komunikowana była pewna strategia działania – Zato zapobiega występowaniu rdzy maliny, ale w sytuacji, gdy na liściach pojawiają się już pomarańczowe skupienia zarodników, konieczne jest sięgnięcie po Luna Experience, czyli po środek, który ma działanie zapobiegawcze i interwencyjne, a w roślinie działa układowo.

* stosowanie w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych

 

 

spotkania Forum Doradców Sadowniczych

Spotkania w ramach Forum Doradców Sadowniczych są świetną okazją do przekazywania wiedzy o najnowszych rozwiązaniach w ochronie upraw.

 

 

Ekspert radzi

Okres karencji Luny Experience w malinach wynosi 21 dni. To wskazuje na wykorzystanie środka najpóźniej do początku kwitnienia.

Bezpiecznie - bez karencji i bez pozostałości

 

Ofertę preparatów do walki z chorobami uzupełnia biofungicyd, jakim jest Serenade® ASO. Po długich procedurach związanych z rejestracją tego preparatu w Polsce, udało się wreszcie w sierpniu 2015 roku wprowadzić go na polski rynek. Początkowy zapis w etykiecie dopuszczał użycie tego biofungicydu do ochrony kilku gatunków warzyw (marchew, sałata, pomidor, papryka i oberżyna) oraz truskawek uprawianych pod osłonami. Zmieniło się to w listopadzie 2016 roku, kiedy zakres zastosowania Serenade ASO znacznie się rozszerzył, zarówno w odniesieniu do warzyw, ale także do roślin jagodowych. Od tamtej pory środek może być używany przeciwko szarej pleśni i mączniakowi prawdziwemu w uprawach truskawek*, winorośli*, agrestu*, aronii*, borówki wysokiej*, jeżyny*, maliny*, porzeczek (biała, czarna, czerwona)*, uprawianych w gruncie i pod osłonami. Ma to niebagatelne znacznie, bowiem daje możliwość ochrony upraw nawet w trakcie owocowania. Serenade ASO, który zawiera szczep bakterii Bacillus subtilis, nie ma okresu karencji i nie stwarza ryzyka obecności pozostałości w owocach i warzywach. Co ważne, powinien być stosowany tylko zapobiegawczo – chroni, ale nie leczy. Serenade ASO chroni rośliny przed chorobami bakteryjnymi, mączniakami prawdziwymi, szarą pleśnią, zgnilizną twardzikową i alternariozą. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że dobra skuteczność Serenade ASO jest zapewniona przy dawce 5 l/ha, ze zwilżaczem. Skuteczność przy zastosowaniu zapobiegawczym jest porównywalna jak w przypadku dobrych preparatów zapobiegawczych, co potwierdziły doświadczenia prowadzone na truskawce i malinie.

 

 

rdza maliny

Luna Experience to cenny preparat do zwalczania rdzy maliny, zwłaszcza gdy na liściach są już widoczne pierwsze objawy.

 

 

Warto wiedzieć

Luna Sensation jest bardzo dobrym preparatem do walki z szarą pleśnią, który powinien być stosowany w okresach największego zagrożenia tą chorobą. Nie nadużywać go i stosować nie częściej niż 2 razy w sezonie.

Skuteczna eliminacja szkodników

 

Równolegle działania firmy Bayer ukierunkowane są na wprowadzanie na polski rynek produktów do walki ze szkodnikami. Służą do tego dobrze znane środki, jak Calypso® 480 SC, Decis® Mega 50 EW z rozszerzonym zakresem stosowania oraz najnowsze rozwiązania – Envidor® 240 SC czy Emulpar® 940 EC. Ten ostatni to preparat naturalnego pochodzenia. Z formalnego punktu widzenia nie jest on chemicznym środkiem ochrony roślin, ale produktem do mechanicznego zwalczania szkodników we wszystkich uprawach ogrodniczych (warzywa, produkcja owoców i rośliny ozdobne). Oparty jest na oleju rydzowym z lnianki (Camelina sativa), działa mechanicznie i zwalcza m.in.: mszyce, przędziorki, miodówki i mączliki. Emulpar to preparat pochodzenia naturalnego, nie ma okresu karencji i nie daje pozostałości w końcowych produktach. Świetnie wpisuje się w dotychczasowe programy ochrony, np. w uprawie czarnych porzeczek warto wykorzystać Emulpar przeciwko wielkopąkowcowi porzeczkowemu, stosując go przed i po kwitnieniu, a jeśli trzeba – nawet przed zbiorem owoców, a w uprawie borówki wysokiej również przed kwitnieniem i przed zbiorem owoców, kiedy pojawią się problemy z mszycami czy misecznikiem. Dobrze sprawdza się też w uprawie truskawek i malin, podczas dużej presji przędziorków tuż przed zbiorami. To niezwykle cenny produkt, gdyż zastosowany nawet przed zbiorami daje dobry efekt w ochronie, a nie stwarza ryzyka pozostałości w owocach. Pod względem zwalczania przędziorków Emulpar staje się też cennym uzupełnieniem dla flagowego w ofercie firmy Bayer akarycydu, jakim jest Envidor.

 

 

Serenade ASO może być stosowany nawet w trakcie dojrzewania owoców.

 

 

TAK SZEROKIEGO SPEKTRUM ROZWIĄZAŃ SKIEROWANYCH DO PRODUCENTÓW OWOCÓW JAGODOWYCH NIE OFERUJE ŻADNA INNA FIRMA W POLSCE. MOŻEMY BYĆ Z SIEBIE DUMNI!

 

 

Dobra strategia komunikacji

 

Nie tylko oferta produktów o wysokiej skuteczności, ale również sposób informowania o działaniu preparatów jest ważną częścią strategii działania Bayer. Już od kilku lat firma organizuje spotkania w ramach Forum Doradców Sadowniczych. To doskonała okazja do dzielenia się informacjami o nowych środkach i specyfice ich działania z osobami bezpośrednio związanymi z uprawą roślin sadowniczych. Narzędziem służącym do komunikacji z użytkownikami środków ochrony roślin jest także strona internetowa vademecum.cropscience.bayer.com.pl, wspierana danymi z kilkudziesięciu stacji metrologicznych w całej Polsce. Udostępniane informacje pozwalają lepiej planować zabiegi ochrony, a także prawidłowo dobierać preparaty do indywidualnej sytuacji.

Radosław Suchorzewski

Radosław Suchorzewski

Grower Manager Owoce, Warzywa i Ziemniaki

Autor