Crop Science Polska

Informacja

Kategoria

Szkodnik

Tag

szkodniki jabłoni, szkodniki gruszy, szkodniki brzoskwini, szkodnik, szkodniki roślin ozdobnych, szkodniki wiśni

Tarcznik niszczyciel

Nazwa łacińska: Quadraspidiotus perniciosus

Tarcznik niszczyciel, znany również jako Quadraspidiotus perniciosus, to groźny szkodnik atakujący drzewa owocowe i ozdobne. Jest jednym z najważniejszych szkodników roślin sadowniczych na świecie. Szkodnik ten jest szczególnie niebezpieczny dla jabłoni, grusz, śliw, brzoskwiń i wiśni, ale może także atakować inne gatunki roślin.

Dorosłe samice mają owalne, płaskie ciało o średnicy około 2 mm, pokryte szarą lub brązową tarczką. Larwy są żółte i bardzo małe. Tarcznik niszczyciel ma kilka pokoleń w ciągu roku, w zależności od warunków klimatycznych. Samice składają jaja pod swoją tarczką, z których wylęgają się larwy. Larwy są ruchliwe i rozprzestrzeniają się na roślinie, zanim przytwierdzą się do niej i zaczynają żerować.

Żerowanie tarczników powoduje osłabienie roślin, żółknięcie i opadanie liści, zahamowanie wzrostu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do obumarcia rośliny. Szkodniki te wysysają soki z roślin, co prowadzi do powstawania charakterystycznych czerwonych plam na owocach i liściach.

Produkty zwalczające