Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

zboża, środki ochrony roślin, chwasty w zbożu, herbicydy, samosiewy rzepaku, miotła zbożowa

Niezawodny Expert Met na chwasty w zbożach ozimych jesienią

Przy odpowiednim uwilgotnieniu gleby herbicydy doglebowe wykazują wysoką skuteczność zwalczania chwastów, którą utrzymują przez dłuższy czas. Takim środkiem jest Expert Met 56 WG, ceniony zwłaszcza za wysoką skuteczność względem miotły zbożowej.

Herbicyd na uodpornioną miotłę zbożowąExpert Met 56 WG poradzi sobie w stanowiskach, gdzie miotła zbożowa uodporniła się na inne herbicydy.

Ogromne przesuszenie gleby po żniwach nie sprzyjało prowokowaniu wschodów chwastów po zerwaniu ścierniska. Zatem na nowo zakładanych plantacjach zbóż ozimych należy się spodziewać większej presji chwastów, zwłaszcza w okolicach wschodów i podczas jesiennej wegetacji. Problem ten dotyczy zarówno wcześnie sianego jęczmienia ozimego, jak i późniejszych siewów pszenicy.

Ostatnie dni kalendarzowego lata obfitowały w opady, które względnie dobrze zwilżyły warstwę orną gleby. Zatem można się spodziewać, że wschody nowo zakładanych upraw ozimych będą dobre. Z tych warunków również skorzystają chwasty. Warto pamiętać, że zaledwie umiarkowane uwilgotnienie gleby jest korzystne dla takich chwastów, jak miotła zbożowa, maki, przetaczniki, rumianowate czy samosiewy rzepaku. Chemicznym rozwiązaniem idealnie dopasowanym do takiej sytuacji jest herbicyd Expert Met 56 WG. Jest zalecany jesienią we wszystkich zbożach ozimych praktycznie od wschodów.
 

Dwie substancje czynne

Expert Met zawiera dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania: flufenacet i metrybuzynę

Herbicyd zawiera dwie substancje czynne: flufenacet i metrybuzynę


Expert Met 56 WG zawiera dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania. Flufenacet pobierany jest głównie przez korzenie i hypokotyl chwastów, natomiast metrybuzyna wnika przez korzenie i nieco słabiej przez liście. Zatem jeśli jakiś gatunek chwastu wykaże obojętność na jedną z nich, to zaszkodzi mu druga.

Termin stosowania preparatu Expert Met przypada na fazę 1-3 liści zbóż (BBCH 11-13). Zbiega się to w czasie ze wschodami chwastów lub ich kiełkowaniem. Dawka herbicydu 0,35 kg/ha jest wystarczająca, żeby zatrzymać rozwój i wschody chwastów na kilka miesięcy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach może wiosną pojawić się potrzeba przeprowadzenia zabiegu korekcyjnego. Wówczas można sięgnąć po takie herbicydy jak: Incelo, Sekator Plus lub Huzar Activ Plus.
 

Skuteczny herbicyd na samosiewy rzepaku w zbożach Samosiewy rzepaku w zbożach stanowią silną konkurencję, którą może wyeliminować Expert Met 56 WG

Działanie Expert Met

Expert Met poradzi sobie z takimi chwastami jak: miotła zbożowa, bodziszki, gwiazdnica, jasnoty, maki, przetaczniki, rumianowate, tasznik i samosiewy rzepaku.

Expert Met poradzi sobie z uodpornioną miotłą zbożową 


Expert Met 56 WG przez lata swojej obecności na rynku zyskał uznanie rolników szczególnie za wysoką skuteczność zwalczania miotły zbożowej, w tym także biotypów odpornych na substancje czynne z grupy sulfonylomoczników (ALS). Poza miotłą do chwastów wrażliwych na działanie tego herbicydu zaliczają się: bodziszki, gwiazdnica, jasnoty, maki, przetaczniki, rumianowate, tasznik i samosiewy rzepaku.
 

Polecane produkty