Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

zboża, zboża ozime, zwalczanie chwastow, zwalczanie chwastów w oziminach, chwasty w zbożu, herbicydy, miotła zbożowa, wyczyniec polny, stokłosy, chaber

Huzar wyrusza na bój z chwastami zbóż

Plantacji zbóż ozimych wymagających tej wiosny zwalczania chwastów jest dość dużo. Znaczne skrócenie spoczynku zimowego wykorzystały wszystkie rośliny, w tym także te niepożądane. Część stanowisk z pszenicą, pszenżytem i żytem będzie wymagała zdecydowanej interwencji za pomocą kompletnego herbicydu, do których zalicza się Huzar Activ Plus.

Co na chwasty w zbożach

Duża liczba gatunków chwastów występujących w zbożach ozimych i ich znaczne zaawansowanie w rozwoju wymagają szybkiej interwencji herbicydem o wielokierunkowym działaniu.

Pojawienie się licznego zachwaszczenia zbóż ozimych wiosną nie należy do rzadkości. Taki stan mobilizuje rolników do działania, bo wiadomo, że konkurencja chwastów zabiera plony. Im szybciej się ją wyeliminuje, tym efekt będzie lepszy, gdyż chwasty korzystają z każdego dnia dobrej pogody. W takiej sytuacji znakomicie sprawdzi się herbicyd Huzar Activ Plus.

 

Skuteczne zwalczanie chwastów w zbożach

Wybór środka Huzar Active Plus jest jak wzięcie chwastów w trzy ognie. Herbicyd ten zawiera trzy substancje czynne z różnych grup chemicznych: 2,4-D, jodosulfuron metylosodowy i tienkarbazon metylowy. Ich współdziałanie, pomimo wiosennego terminu, pozwala zwalczać takie chwasty, jak miotła zbożowa, chaber bławatek, mak polny, przetaczniki, przytulia czepna (do 8 okółków), rumianowate i samosiewy rzepaku. Podbudowę jego nalistnego działania stanowi formulacja OD (koncentrat zawiesiny olejowej). Dzięki niej ciecz robocza wykazuje bardzo dobrą przyczepność do opryskiwanych roślin i nie wymaga dodawania żadnych środków wspomagających (adiuwantów).

 

Pryskanie chwastów w zbożach

Huzar Activ Plus do odchwaszczania zbóż ozimych wiosną należy stosować w dawce 1,0 l/ha.

Huzar Activ Plus można stosować w ozimych formach pszenicy, pszenżyta i żyta do fazy 1. kolanka. Zalecana dawka wynosi 1,0 l/ha. Warto pamiętać, że wiosenne wahania temperatury nie są przeszkodą do użycia tego herbicydu.  Wnikliwe badania w tym zakresie wykazały, że Huzar Activ Plus działa w szerokim zakresie temperatury od 5 do 25°C.

 

Huzar Active Plus zwalcza chwasty i chroni zboża

Nie ulega wątpliwości, że herbicydy do wiosennych zabiegów mają trudniejsze zadanie niż stosowane jesienią. Chodzi tu przede wszystkim o tę część chwastów, które wzeszły przed zimą i obecnie są bardziej zaawansowane w rozwoju. Jednak Huzar Activ Plus z takim wyzwaniem sobie poradzi. Decyduje o tym zarówno unikalny skład chemiczny, jak i formulacja.

Potrzeba stosowania herbicydów wiosną w zbożach ozimych słusznie budzi obawy o ich bezpieczeństwo. Producenci zbóż wiedzą, że na przykład taka substancja czynna, jak 2,4-D, niekiedy wykazuje fitotoksyczność, jeśli jest stosowana po zakończeniu fazy krzewienia. W przypadku zabiegu Huzar Activ Plus takiego ryzyka nie ma. Herbicyd ten obok substancji chwastobójczych zawiera sejfner (mefenpyr dietylowy), który zabezpiecza zboża przed ich działaniem.

Polecane produkty