Crop Science Polska

Informacje

Data

Tagi

kukurydza, kukurydza w Polsce, siew kukurydzy, odmiany kukurydzy, Kukurydza na ziarno

Kukurydza DKC3595 – wysoki i stabilny plon ziarna

Kukurydza DKC3595 to średniowczesna odmiana o FAO 240-250. Przeznaczona jest do uprawy na ziarno i bioetanol. Świetnie sprawdza się na bardzo słabych, słabych, średnich, dobrych i bardzo dobrych stanowiskach. DKC3595 należy do Programu Field Shield, który skupia odmiany cechujące się podwyższoną tolerancją na stresowe warunki uprawowe - w tym chłody wiosenne, wysokie temperatury i niedobory wody w glebie.

Kukurydza DKC3595 to odmiana na ziarno i bioetanol.
Kukurydza DKC3595 tolerancyjna na okresowe niedobory wody.

 

Jednym z priorytetów hodowców kukurydzy jest uniezależnienie plonowania od zmiennych i niekorzystnych warunków pogodowych. Coraz częściej zmagamy się z nieprzewidywalną aurą, która przyczynia się do zwiększonego poziomu stresu środowiskowego dla roślin. Niekorzystne warunki pogodowe mogą w znaczący sposób obniżyć wysokość i jakość plonu.
 

Celem naszych programów hodowlanych jest stworzenie odmian nie tylko wysoko, a przede wszystkim stabilnie plonujących w różnych warunkach uprawowych. Nasi hodowcy na podstawie obserwacji polowych w różnych środowiskach identyfikują komponenty rodzicielskie, które dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne i uprawowe. Tak wyodrębnione krzyżują w celu uzyskania hybryd o pożądanych cechach, takich jak bardzo dobry wigor początkowy oraz tolerancja na chłody wiosenne. Największym wyzwaniem dla marki Dekalb jest stworzenie odmian kukurydzy tolerujących susze.


FIELD SHIELD - genetyczna odporność na warunki stresowe

Z uwagi na to, iż warunki pogodowe wskazywane są przez producentów kukurydzy jako główne zagrożenie uprawowe, nasi specjaliści skupili swoje wysiłki na hodowli nowoczesnych, tolerancyjnych na stresy biotyczne i środowiskowe mieszańców. Do tej pory pierwsza generacja tego typu odmian była oznaczana symbolem HD (Heat and Drought) i charakteryzowała się zwiększoną tolerancją na wysokie temperatury i okresowe niedobory wody w glebie. Druga zaś generacja obejmowała dodatkowe cechy, takie jak np. silny wigor początkowy i tolerancja na niskie temperatury oraz wysoka tolerancja na wyleganie. Odmiany te są obecnie oznaczane symbolem FIELD SHIELD.


DKC3595 – odmiana kukurydzy z programu Field Shield

Topowym przykładem odmiany z programu FIELD SHIELD jest średniowczesny mieszaniec DKC3595 (FAO 240-250) przeznaczony do uprawy na ziarno. To bardzo wysoko i wyjątkowo stabilnie plonująca odmiana, również na słabszych stanowiskach glebowych.

Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym oraz wysoką tolerancją na chłody. Wyróżnia się silnym efektem Dry-Down, a co za tym idzie niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru. Podwyższona tolerancja na wysokie temperatury i okresowe niedobory wody w glebie zapewniają wysoki potencjał plonowania również w lata suche i upalne. To esencja wydajności, stabilności i bezpieczeństwa uprawy. Norma wysiewu na ziarno przy optymalnej ilość wody – 8,5 sztuk/m², a przy deficycie – 7,5 sztuk/m².

 

Wyniki plonowania w warunkach rolniczych DKC3595

DOŚWIADCZENIA ŁANOWE DEKALB, POLSKA 2022

13 lokalizacji z 20 testowanymi odmianami 

Wyniki plonowania kukurydzy DKC3595

Odbierz 5% zniżki na kukurydzę Dekalb w naszym sklepie internetowym

Odmiany kukurydzy z programu FIELD SHIELD: