Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

zabieg T1, zboża, fungicyd, ochrona zbóż, choroby zbóż, zboża ozime, zboża jare

Na T1 Delaro Forte a potem na T2 Cayunis

Zwalczanie chorób grzybowych zbóż zmierza do planowania ochrony przez rolników w dwóch zabiegach fungicydowych i jest zbieżne z obecnym trendem ekonomicznym. Przykładem takiego rozwiązania jest program Bayer, oparty na Delaro Forte i Cayunis, fungicydach o poszerzonym i wydłużonym działaniu, które mają zastosowanie we wszystkich zbożach ozimych i niektórych jarych.

Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi nie jest kwestią wyboru, lecz koniecznością. Dlatego zabiegi fungicydowe w gospodarstwach rolnych planowane są z dużym wyprzedzeniem. Takie prognozowanie jest możliwe dzięki znajomości historii pól i doświadczeniu. Niemniej praktyka pokazuje, że następujące po sobie sezony wegetacyjne pod względem warunków glebowych i pogodowych rzadko bywają podobne.


zdjęcie septoriozy, zbliżenie na źdźbło

Nowa technologia ochrony zbóż przed chorobami grzybowymi oparta na fungicydach Delaro Forte i Cayunis charakteryzuje się szerokim zakresem działania i znaczną elastycznością stosowania, zwłaszcza względem chorób liści.

Korzystanie ze środków wieloskładnikowych o szerokim zakresie działania jest tutaj dużym udogodnieniem. Te kryteria spełniają nowe fungicydy Delaro Forte i Cayunis, które do swojej oferty wprowadziła firma Bayer. Zaplanowanie zwalczania chorób zbóż w oparciu o te środki pozwala na ograniczenie się do dwóch zabiegów fungicydowych w sezonie. To znacznie poprawia ekonomię prowadzonej ochrony.

Samo zmianowanie roślin nie wystarcza

Agrotechniczną metodą ograniczania porażenia zbóż chorobami jest zmianowanie roślin. Tutaj wśród dobrych przedplonów wymienia się rzepak i rośliny bobowate. Niestety, powierzchnia ich zasiewów nie jest wystarczająco duża, aby udawało się zupełnie uniknąć uprawy zbóż po sobie, zwłaszcza pszenicy. Dlatego zdrowie roślin zawsze jest zagrożone i wymaga prowadzenia ochrony fungicydowej w trakcie wegetacji.


zdjęcie - łamliwość źdźbła, zbliżenie na problem

Delaro Forte obok hamowania licznej grupy chorób liści zbóż powstrzymuje także choroby podsuszkowe, jak np. łamliwość źdźbła.

 

W bieżącym sezonie dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób już na starcie wiosennej wegetacji jest dobre uwilgotnienie gleby i ciepła pogoda. W takich warunkach należy się spodziewać, że presja chorób grzybowych będzie większa niż w poprzednich latach. Zwłaszcza na plantacjach pszenicy ozimej trzeba będzie zablokować rozwój chorób podsuszkowych, a także rdzy i septoriozy. Do takiego zabiegu doskonale nadaje się Delaro Forte, które zawiera protiokonazol, spiroksaminę i trifloksystrobinę. Opryskiwanie roślin w ramach tzw. terminu T1 można przeprowadzić od końca fazy krzewienia do 2. kolanka (BBCH 30-32), używając Delaro Forte w dawce 1,5 l/ha.

 

Na T2 – czyli drugi zabieg – Cayunis

Po wywinięciu liścia flagowego oraz w fazie kwitnienia zbóż należy zastosować fungicyd Cayunis, który zawiera spiroksaminę, trifloksystrobinę i biksafen. Strategia opiera się na tym, żeby w zależności od narastającej presji chorób za pierwszym razem, czyli w terminie T1 użyć środka Delaro Forte, a do kolejnego zabiegu (T2 ) zastosować Cayunis w dawce 1,0 l/ha. Ten zabieg w wielu przypadkach może być ostatnim. Jego głównym zadaniem jest zatrzymanie chorób górnych liści zbóż, w tym rdzy brunatnej i septoriozy paskowanej.

 

Zabiegi same się finansują

Kompleksowe badania wykazały, że dwuzabiegowa technologia zwalczania chorób zbóż oparta na fungicydach Delaro Forte i Cayunis jest rozwiązaniem skutecznym i efektywnym dla większości polskich gospodarstw. W warunkach przeciętnej, a nawet nieco wzmożonej presji chorób wydatnie chroni zarówno wielkość plonu, jak i jego jakość. Uzyskana w ten sposób zwyżka plonu ziarna pozwala pokryć z nawiązką koszty prowadzonej ochrony łanu.

 

 

Polecane produkty