Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

Ascra, protiokonazol, zboża, fungicydy zbożowe, fuzarioza kłosa, Prosaro, Soligor, mikotoksyny, T3, Tebukonazol, na kłos, pszenica, ochrona zbóż

Ostatni dzwonek na dobrą jakość ziarna

Zasadność przeprowadzenia zabiegu fungicydowego w terminie T3 powinna wynikać z konieczności ochrony górnych partii roślin przed chorobami. Obniżają one wielkość i wartość plonu lub całkowicie go dyskwalifikują jako ziarno konsumpcyjne albo siewne.

Ochrona kłosa i górnych liści zbóż

Optymalny efekt ochrony przed fuzariozą kłosa uzyskuje się, opryskując pszenicę w fazie kwitnienia.

 

Zabieg fungicydowy "na kłos" uznawany jest za kluczowy dla wysokości i jakości plonu ziarna zbóż. Wykonywany jest w tzw. terminie T3. To oznaczenie nie wynika bezpośrednio z liczby przeprowadzonych zabiegów zwalczania chorób, lecz wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu na ochronę kłosa i liści odpowiedzialnych za jego dorodność.

 

Asymilację prowadzą także dokłosia i plewy, a u jęczmienia również ości, których nie chronią wcześniejsze zabiegi. Ich sprawność pozwala na lepsze wypełnienie ziarniaków i wyższy poziom parametrów jakościowych ziarna. Dotyczy to białka, skrobi, glutenu oraz wskaźnika sedymentacji Zeleny’ego.

 

Szczególnie groźne jest porażenie kłosów zbóż przez grzyby z rodzaju Fusarium, które produkują trujące mikotoksyny. Z kolei grzyby powodujące czerń zbóż mogą być przyczyną odmowy skupu partii porażonego ziarna na cele młynarskie i do przetwórstwa spożywczego.

 

Trafić we właściwy moment

 

Optymalny efekt ochrony przed fuzariozą kłosa uzyskuje się, opryskując pszenicę lub inne zboża w fazie kwitnienia, zwłaszcza jeśli ryzyko pojawienia się tej choroby jest większe (stanowisko po kukurydzy lub duża podatność odmiany). W przypadku pszenicy zagrożenie infekcją gwałtownie wzrasta, gdy z kłosów osadzonych na źdźbłach głównych wysuną się pylniki i zaczną opadać. Są one pożywką dla grzybów z rodzaju Fusarium. Ten etap został już osiągnięty w wielu częściach kraju.

 

Warto pamiętać, że pszenica już zaczyna kwitnąć, gdy ok. 1/3 kłosa zostanie wypchnięta z pochwy liściowej. Pełnia kwitnienia to moment, gdy pierwsze pylniki są widoczne pośrodku kłosa na głównym źdźble. Nagłe burze lub inne opady deszczu oraz towarzyszący im wzrost temperatury, to idealne warunki do rozwoju fuzariozy kłosa. Przeciwko niej w terminie T3 szczególnie polecane jest Prosaro 250 EC (protiokonazol + tebukonazol). Alternatywnie można użyć wszechstronnych fungicydów trzyskładnikowych, takich, jak Ascra Xpro 260 EC lub Soligor 450 EC, jeśli ich nie wykorzystywano do zabiegu w terminie T2.

Ekspert radzi

Zabieg fungicydowy w terminie T3 ma na celu ochronę kłosa i górnych liści zbóż przed licznymi chorobami grzybowymi.

Septorioza w kroplach deszczu

 

Obok fuzariozy opady deszczu sprzyjają też obu gatunkom septoriozy, rdzom, mączniakowi prawdziwemu i brunatnej plamistości liści. Wszystkie wymienione powyżej fungicydy skutecznie zwalczają te choroby. W przypadku septoriozy działanie substancji czynnych z grupy triazoli może wspierać dodatek siarki np. w postaci popularnego siedmiowodnego siarczanu magnezu. Można go dodać do cieczy roboczej w ilości 5-10 kg/ha.

Polecane produkty