Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

herbicydy, samosiewy rzepaku, uprawa, chwasty, zachwaszczenie, zwalczanie chwastow, Roundup 360 Plus, Roundup

Roundup na zielone ściernisko

Chemiczne niszczenie chwastów i samosiewów na ściernisku jest zabiegiem skutecznym, i łatwym do przeprowadzenia. Jest to możliwe za pomocą herbicydu Roundup 360 Plus.

Roundup na ściernisko - samosiewy rzepaku i chwasty

Zabieg herbicydem Roundup 360 Plus daje możliwość zniszczenia ognisk perzu na polu po zbiorze roślin uprawnych.

 

Żniwa odkrywają pola, a przy okazji stwarzają korzystne warunki do rozwoju chwastów i samosiewów zebranych roślin. W tym roku takich pól jest wyjątkowo dużo, bo wegetacja obfituje w zjawiska niekorzystne dla wzrostu roślin uprawnych. Szczególnie uciążliwa jest susza, która doprowadziła do przedwczesnego zasychania zbóż i rzepaku. W dojrzewających łanach powstało dużo pustych miejsc, które szybko zajęły chwasty z perzem na czele.

 

Herbicyd nieselektywny przed podorywką

Do zniszczenia zachwaszczenia same uprawki pożniwne zwykle nie wystarczają. Zwłaszcza oporny jest perz właściwy i inne chwasty rozłogowe oraz korzeniowe, które zamiast ginąć, są mechanicznie rozdrabniane i rozwlekane na wolne od nich części pola. Kłopotliwe zachwaszczenie na ściernisku można łatwo zlokalizować i zniszczyć za pomocą nieselektywnego herbicydu Roundup 360 Plus lub innych herbicydów marki Roundup.

Chemiczne niszczenie chwastów i samosiewów na ściernisku jest zabiegiem skutecznym i łatwym do przeprowadzenia. Jest to możliwe dlatego, że w herbicydzie Roundup substancją czynną jest glifosat. Substancja ta zakłóca procesy życiowe większości roślin prowadząc do ich zamierania. Do roślin wnika poprzez wszystkie zielone organy, które prowadzą asymilację. Posiada też zdolność krążenia w wiązkach sitowo-naczyniowych całej rośliny, dzięki czemu dociera do najdrobniejszych liści i korzeni. Toteż po upływie doby od zabiegu glifosat jest obecny wszędzie – dotyczy to wszystkich formulacji marki Roundup. Dlatego po kilku dniach rośliny więdną i żółkną, a następnie zasychają. Niejako przy okazji następuje też obniżenie zdolności kiełkowania wydawanych przez nie nasion.

 

Samosiewy rzepaku - Roundup

Roundup 360 Plus doskonale nadaje się do niszczenia samosiewów roślin uprawnych na ściernisku.

 

Zwalczanie uciążliwych chwastów z pomocą herbicydu Roundup

Roundup 360 Plus na ściernisku jest zalecany w dawce od 2,5 do 6,0 l/ha. Tak szeroki zakres daje możliwość dostosowania dawki herbicydu do stanu gatunkowego roślin zajmujących pole lub jego części. Niemniej w większości przypadków wystarcza dolna zalecana dawka (tabela).

Dawka (l/ha)  Zwalczane chwasty wrażliwe 
 2,5 l fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, perz właściwy, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rumian polny, samosiewy zbóż, tobołki polne i żółtlica drobnokwiatowa
 3,75 l jak wyżej + bylica pospolita, krwawnik pospolity
 6,0 l jak wyżej + wyka ptasia

 

Części pola wymagające zastosowania herbicydu nieselektywnego zwykle są widoczne z dużej odległości w postaci zielonych "wysp" na ściernisku. Jest to duże ułatwienie dla operatora opryskiwacza, który zamiast całego pola może przeprowadzić oprysk tylko tych miejsc. Przy takiej strategii koszt herbicydu Roundup 360 Plus można wydatnie obniżyć.

Warto pamiętać, że w wariancie pożniwnym Roundup 360 Plus należy stosować przed uprawkami ścierniskowymi bezpośrednio na zielone rośliny zajmujące ściernisko. Do uprawek mechanicznych można przystąpić po 2 dniach (w przypadku roślin jednorocznych) oraz po 5 dniach w przypadku perzu. Zużycie cieczy roboczej powinno wynosić 200-300 l/ha (opryskiwanie średniokropliste). W okresie panowania wysokiej temperatury powietrza zabieg wykonać rano lub późnym popołudniem.

Polecane produkty