Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Sivanto Energy zwalczy szkodniki na dłużej
Terminu startu wiosennej wegetacji rzepaku nie można sobie wpisać do kalendarza. Podobnie jest w przypadku szkodników, których naloty są coraz wcześniejsze i bardziej wydłużone w czasie. Szczególnie dotyczy to chowaczy łodygowych, nad którymi trudno utrzymać kontrolę za pomocą insektycydów działających krótko. Tę sytuację diametralnie zmienia Sivanto Energy – nowy insektycyd od firmy Bayer.
Szkodniki w rzepaku wiosną - nalatują wcześniej i dłużej
Od kilkunastu lat wiosna przychodzi coraz wcześniej. Dzięki temu rośliny prędzej budzą się do życia, ale to samo robią szkodniki. Dla plantacji rzepaku ozimego szczególnie groźny jest wczesny oraz wydłużony w czasie nalot chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego. Po wycofaniu z rynku insektycydów o wydłużonym działaniu, ich szkodliwość bardzo wzrosła. Wystarczy przypomnieć sobie, jak wiele łodyg po przejeździe kombajnu ukazuje kanały, w których żerowały te szkodniki.
Sivanto Energy pozwoli uniknąć dużych strat plonu powodowanych żerowaniem chowaczy łodygowych.
Tak dalej nie musi być, jeśli w okresie kulminacyjnego wylotu chowaczy łodygowych zostanie przeprowadzony zabieg insektycydem Sivanto Energy. Środek ten zawiera dwie substancje czynne. Jedną jest popularna deltametryna z grupy chemicznej pyretroidów (10 g/l). Po kontakcie ze szkodliwymi owadami działa paraliżująco na ich układ nerwowy. Natomiast drugą jest flupyradifuron z grupy chemicznej butenoloidów (75 g/l). Ta substancja nie była dotychczas wykorzystywana przeciwko szkodnikom rzepaku. Dlatego Sivanto Energy znakomicie poradzi sobie także ze szkodnikami, które nabyły odporność na inne środki owadobójcze. Płynna formulacja insektycydu koncentrat do sporządzania emulsji wodnej (EC) ułatwia zarówno sporządzanie cieczy opryskowej, jak i jej nanoszenie na powierzchnię roślin.
Na chowacze łodygowe i szkodniki łuszczynowe: pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika
Zgodnie z etykietą rejestracyjną Sivanto Energy można użyć dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym, jednak nie kolejno po sobie. Pierwszy termin obejmuje zwalczanie chowaczy łodygowych po ruszeniu wegetacji, w fazie wzrostu pędu głównego, w dawce 0,75 l/ha.
Przeprowadzenie zabiegu w tym czasie pozwala także zwalczyć wcześnie nalatujące osobniki słodyszka rzepakowego. Szkodnik ten nie miał dotychczas kontaktu z flupyradifuronem. dlatego łatwo ulega działaniu Sivanto Energy i ginie.
Po wycofaniu insektycydów o wydłużonym działaniu szkodliwość chowaczy łodygowych drastycznie wzrosła.
Zabieg przeciwko słodyszkowi okresie od ukazania się pąków kwiatowych zamkniętych w liściach do fazy, gdy otwarte są pierwsze kwiaty warto wykonać preparatem z innej grupy chemicznej, np. Roslix 200SL. Dzięki temu zostanie wypełniona nakazana w etykiecie Sivanto Energy przerwę miedzy zabiegami.
Kiedy rzepak już osiągnie fazę wykształcania łuszczyn, pojawia się kolejne zagrożenie. Stwarzają je chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, które na miejsce swojego rozmnażania wybrały łuszczyny. Tu z jaj wylęgają się larwy żywiące się nasionami. Sivanto Energy wbija klin w ten proces. Jeśli zostanie zastosowane w fazie wykształcania łuszczyn, w dawce 0,5l/ha, to nie dopuści do masowego składania jaj przez chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.
Wielkość strat wyrządzanych przez szkodniki łuszczynowe można wydatnie zmniejszyć za pomocą insektycydu Sivanto Energy.