Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

uprawa warzywna, Nasiona warzyw, bayer, ochrona, chwasty

Wybór technologii herbicydowej w polowej uprawie warzyw

Warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, pasternak) i cebulowe (cebula, por) uprawiane z siewu bezpośredniego już rosną. W zależności od terminu siewu są w fazie od wschodów do pierwszych liści właściwych. W wielu rejonach Polski warunki pogodowe nie były optymalne do wykonywania posiewnego zabiegu herbicydowego. Wielu producentów cebuli czy marchwi jednak się na taki zdecydowało. Czy przyniesie on oczekiwane efekty?
W miejscach, gdzie odnotowano opady deszczu lub plantacja była nawadniana, zabieg herbicydowy daje widoczne efekty. Jednak tam gdzie były problemy z wodą, efekty działania herbicydów nie do końca mogą satysfakcjonować. Co należy zrobić w takim przypadku? Na szczęście wciąż istnieje szansa na skuteczne zwalczenie chwastów.

Dwie drogi do zwalczania chwastów w uprawie warzyw

Mówiąc o zwalczaniu chwastów w uprawie warzyw mamy do dyspozycji dwie technologie:

• posiewne przedwschodowe stosowanie herbicydów,

• posiewne powschodowe stosowanie herbicydów.

Oczywiście jedna technologia nie wyklucza drugiej i bardzo często wzajemnie się uzupełniają. Przedwschodowa aplikacja herbicydów jest jednak uważana za tą podstawową. Po wschodach można wykonać kolejny zabieg uzupełniający.

Do aplikacji posiewnej przed wschodowej można wykorzystać kilka opcji:

• w przypadku warzyw korzeniowych to m.in. pendimentalina, flurochloridon, chlomazon, środek Bandur 600 SC,

• w przypadku warzyw cebulowych to m.in. pendimentalina, środek Bandur 600 SC.

W zależności od sytuacji, rodzaju gleby i występujących chwastów możemy stosować je samodzielnie lub w formie zabiegu łączonego, czyli jako tzw. tank-mixy.

W warunkach pogodowych panujących w tym sezonie w okresie wschodów warto wykonać zabieg po siewie na 2-3 dni przed wschodami. Jest to zabieg z wykorzystaniem herbicydu nieselektywnego m.in. Roundup 360 Plus, Roundup TransEnergy 450 SL. Zabieg ten przed wschodami rośliny uprawnej wyczyści pole i da nam pewną elastyczność w powschodowym stosowaniu herbicydów, zwłaszcza przy przedłużających się wschodach.

Herbicydy powschodowe w uprawie marchwi i cebuli

Bandur 600 SC jest jednym z ciekawszych rozwiązań zalecanych właśnie w warunkach z okresowymi niedoborami wody. Jeżeli zabiegi posiewne okazały się niewystarczające, należy przeprowadzić zabiegi korekcyjne:

Cebula – w zależności od terminu siewu jest teraz w fazie od flagi/1 liść właściwy do max 2 liścia właściwego. To co jest charakterystyczne w tym sezonie to bardzo nierównomierne wschody i niewyrównane fazy rozwojowe. Od fazy BBCH 12 (2 liść właściwy ) możemy zastosować Bandur 600 SC, również preparaty oparte na pendimentaline lub prosulfokarb. Od fazy BBCH 13 można włączyć inne produkty zawierające m.in. pirydat, oksyfluorofen, chlopyralid. W zależności od występujących chwastów i warunków pogodowych możemy pokusić się o stosowanie mieszanek preparatów, pamiętając o dobraniu odpowiednich dawek.

Marchew- tam gdzie należy wykonać zabieg powschodowy, od fazy BBCH 12, warto skorzystać z dwóch preparatów Bandur 600 SC i Sencor Liquid 600 SC.

Preparaty Bandur i Sencor są doskonałym rozwiązaniem po wschodach. Wyróżnia je:

• bardzo szerokie spektrum zwalczanych chwastów m.in. starzec zwyczajny,

• doskonale się sprawdzają przy stosowaniu w obniżonych dawkach – zwłaszcza tam gdzie mamy rozciągnięte i niewyrównane wschody.

Polecane produkty

Radosław Suchorzewski

Radosław Suchorzewski

Grower Manager Owoce, Warzywa i Ziemniaki

Autor