Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

zboża, środki ochrony roślin, chwasty w zbożu, herbicydy, miotła zbożowa, wyczyniec polny, stokłosy

Wyczyńca i stokłosy należy zwalczać jak najwcześniej

Zwalczanie wyczyńca i stokłos powinniśmy przeprowadzić wiosną jak najwcześniej, by zagwarantować odpowiedni poziom ochrony zbóż. Jakie środki są najbardziej skuteczne?

Chwasty w zbożach: miotła zbożowa

Czym zwalczać miotłę zbożową?


Wraz ze wzrostem chwasty w zbożu są trudniejsze do zwalczenia, dlatego konieczne jest stosowanie coraz wyższych dawek produktów. Dlatego przy wyborze środka kierujmy się dużą elastycznością i wysoką skutecznością, jaką dany preparat może nam zapewnić. Nowy herbicyd na chwasty Incelo umożliwia dopasowanie optymalnej dawki do stopnia zachwaszczenia, gatunków zwalczanych traw i faz ich rozwoju – tak, aby zabieg był ekonomiczny. Herbicyd jest przydatny w eliminowaniu licznych gatunków traw, takich jak: miotła zbożowa, wyczyniec polny, wiechlina roczna, owies głuchy, życice, stokłosy. Tak szerokie spektrum zwalczania przydaje się, gdy trudno ocenić, z jakimi gatunkami traw mamy do czynienia.


Skuteczność Incelo w zwalczaniu stokłos

Skuteczność Incelo w zwalczaniu stokłos

Źródło: BCS Europa 2018


Dawka Incelo zależy od zwalczanego gatunku traw oraz nasilenia ich występowania. Niższą dawkę 0,15 kg/ha rekomenduje się do zwalczania miotły zbożowej oraz wiechliny rocznej. Natomiast do zwalczania wyczyńca polnego i stokłos dawkę musimy zwiększyć do 0,2–0,33 kg/ha. Przy niskim i średnim zachwaszczeniu wyczyńcem, stokłosą miękką i żytnią wystarczającą dawką może być 0,2 kg/ha. Przy silniejszym zachwaszczeniu wyczyńcem polnym i do zwalczania stokłosy płonnej dawkę Incelo podnosimy do 0,25 kg/ha. Najwyższą dawkę 0,33 kg/ha stosuje się przy bardzo silnym zachwaszczeniu wyczyńcem, przy zaawansowanych fazach rozwojowych oraz do zwalczania stokłosy dachowej.


Na polach problematycznych z silnym zachwaszczeniem odpowiednią strategią zwalczania jest zabieg jesienny ograniczający zachwaszczenie i zabieg wiosenny korygujący. Incelo stosuje się zawsze ze wspomagaczem olejowym Biopower w dawce 1,0 l/ha, dołączonym do herbicydu.


Jednoczesne i zarazem ekonomiczne zwalczanie chwastów jednoliściennych i dwuliściennych zapewnia mieszanina Incelo z Sekator Plus w dawce 0,6 l/ha. 


Chwasty w zbożach: wyczyniec polny

Zwalczanie wyczyńca polnego w zbożu wiosną.

Polecane produkty